Sağlıklı Beslenen Bireyler Yetiştirebilirsiniz

by Bebek Melekleri

Sağlıklı Besinler Bebeğinizi sağlıksız yemek alışkanlıklarından uzak tutabilme yöntemleri için makalemize göz atabilirsiniz.

Bebeğin sağlıksız yemek alışkanlıklarından uzak tutabilme yöntemleri için ne yapılabilir? Sağlıklı Besinler

Bebeklerinize yemek yedirebilmek için devamlı oyun, masal, televizyon gibi araçlar kullanıyorsanız yemek yemeyi oyun gibi düşünebilir ve gereksinim olduğunu ayırt edemeyebilir. Aslında zorla yemek yedirmek de gereksinim duyduğu kadarının dışına çıkmaktır.

Yanlış besin seçimi beslenmeyle ilgili problemleri meydana getirmektedir. Çevresel etmenler dışında bebeğe ilişkin beslenme sorunlarının temelinde fizyolojik problemler de yatabilir; yemek borusu, sindirim sistemi problemleri buna örnektir. Bu problemlere tıbbi tedaviyle müdahale edilebilir. Beslenme problemlerinin sonucunda ortaya yüksek kolesterol, diyabet, obezite gibi hastalıklar çıkabilir.

Aile içindeki iletişim eksikliği bebeklerde beslenme sağlığının bozulmasına yol açabilir. Bebeğinize inatla yemek yedirmek istemeniz ona karşı fazla hassas olmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Doğru beslenme sorunlarını, mamayı tek öğünlük hazırlanmak,  gereğinden fazla yemesi için zorlanmamak gibi birkaç basit detayla çözebilirsiniz. Ona yemeği yemesi için yarım saat kadar bir süre verebilirsiniz.

Bebekler tek bir gıdaya düşkünlük dönemi geçirebilir. Bir süre sonra hiç yemediği yeni bir gıda sunarak yeni lezzetler tatmasını tekrar deneyebilirsiniz. Bebekler de, erişkin çocuklar gibi görüleni taklit eder, bu özelliği kullanarak kendi beslenme davranışlarınızı onlara aktarabilirsiniz. Evde yaşayan herkes (anne, baba, kardeş, bakıcı gibi)  bebeğe aynı davranış biçimini göstermelidir. Mamasını ya da yemeğini yediği için yemekten sonra herhangi bir ödül vermeniz, gelecekte üstesinden gelmenin zor olacağı problemler meydana getirebilir.

Bebeğiniz bazı besinleri reddedebilir. Yemediği yiyecekleri aynı yararı sağlayacak farklı besinlerle değiştirerek ona sunabilirsiniz. Örneğin mamasından et tadı aldığı için mamasını yemek istemiyor olabilir, bu proteini yumurta ve kuru baklagillerle sağlayabilirsiniz. Tahıllı gıdalarla (bulgur, patates, pirinç, makarna gibi) gereken kalori miktarını destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin hoşuna gidecek sayısınız tat kombinasyonu yaratabilir, bebeğinizin gelecekte sağlıklı beslenme alışkanlığını şimdiden sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri uygularken bebeğinize sert tavırlar sergilemeyin, bu durum bebeğinizin beslenme düzenini engelleyebilir ve sofra kurallarını öğrenme yetisini geciktirebilir. İstemediğiniz hareketler yapacağı durumlara önceden müdahale edebilirsiniz. Örneğin yemeğin etrafa dağılacağı düz tabaklar yerine kâse tercih edilebilir, örtü kullanabilirsiniz. Önemli olan, ileride bebeğinizin kendi kendine sağlıklı besinler yeme alışkanlığını sağlayabilmektir. Müdahale edemediğiniz, endişelendiğiniz durumlarda lütfen bir doktora başvurunuz.

Bebeklerin Kolesterol Sağlığını Dengelemek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin