Saç Tarama

Çocukların saçlı deri yapısı yetişkinlerden çok daha hassastır ve bu nedenle daha çok acır. Belki de çocuğunuzda doğuştan saç nezlesi vardır.

Saç Tarama

Çocukların saçı nasıl taranmalıdır?

Saçlı deri yapıları yetişkinlere oranla daha hassas olan çocuklar için saçını taratmak bazen bir kâbusa dönüşebilir. Bu durum çocuk kıvırcık saçlıda olsa düz saçlıda olsa değişmez. Henüz fiziksel yapısı gelişmemiş olan çocuğun saç derisinin ince olduğu gibi saç yapısı da ince telli olduğundan çok çabuk karışmaya ve dağılmaya müsaittir. Bir de bunun üzerine çocuğun hareketli yapısı eklendiğinde işler iyice karışır.

Saç tarama seansları kâbusa dönen çocuklar için evde zorlu bir mücadele başlar. Çocuklar bu aşamada tarağı saklamak, saçını kesmek, saklanmak, banyo yapmak istememek gibi tedbirler alırlar kendilerince. Anne baba ve çocuk arasında ki bağların her zaman güçlü kalması gerektiği bilgisini hatırladığımızda bu saç tarama seanslarının ebeveyn çocuk arasındaki ilişkiyi zedeleyebileceği unutulmamalıdır. Çocuğun her saç tarama seansında epeyce gözyaşı dökmesini istemeyen ebeveynin bu konuda yeni çözümler bulmayı hızlandırması gerektir.

Bu aşamada anne babaya yeni yaratıcı çözümler gerekir. Değişik oyunlar oynamak hele ki anne ya da babayla oyun oynamak her yaştaki çocuk için paha biçilmez bir aktivitedir. Çocuğun oyuncaklarının içinden taranabilecek olanları seçip onunda oyuncağının saçını taramasını istemek, dünyası oyunlar üzerine kurulu çocuğunuzun ilgisini o yöne çekecektir. Bu sayede saç tarama seansı her iki taraf için de daha katlanılabilir hale gelecektir. Bunun yanında çocuğun saçını durularken çocuğa özel saç kremi kullanmak, çocuklar için özel olarak üretilmiş saç tarama spreylerinden yararlanmak, geniş yüzeyli saç fırçaları kullanmak, çocuk izin veriyor ise saçını daha kısa kestirmek, uyumadan önce saçlarını toplamak, onun ilgisini çekecek tokalar ve saç fırçaları kullanmak, saçının tarandığı esnada aynada kendine bakmasına izin vermek, çocuğa ebeveyninin saçını taramasını istemek de en pratik çözüm yollarındandır.

Ayrıca saçı tararken uçtan başlayıp köklere doğru ilerlemek, hepsini birden taramaya çalışmadan tutam tutam ayırarak taramak, taramaya başlamadan önce saçın nemli olmasına özen göstermek (ıslak ya da kuru olmamalı), saçı taramaya başlamadan önce tarağı ya da fırçayı ıslatmak alınacak tedbirlerden olabilir. Saç tarama aşamasında acıyan yerin saç değil saç derisi olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0