Sabretmeyi Öğrenmek İçin Yapılabilecekler

Anne ve babalar, sabır gösterebilmenin öğrenilebilir bir beceri olduğunun farkında olmalı, bu becerileri kazanmanın birçok açıdan faydalı olacağını unutmamalıdır. Sabırlı olabilmeyi öğrenebilmek için bahsedilecek bazı durumları bilmek ve tavsiyeleri uygulamak, sabırlı olma becerisinin kazanılmasını kolaylaştırabilir.

Sabretmeyi Öğrenmek İçin Yapılabilecekler

Sabretmeyi öğretmek için ne yapılmalıdır?

Bazı insanlar, yapı olarak diğerlerine göre daha sabırsız olsa da sabır gösterebilmenin öğrenilebilen bir beceri olduğu ve bu beceriyi herkesin kazanabileceğini söylemek mümkündür.

Sabırlı olmayı öğrenebilmek için öncelikle anne ve babaların, kendilerini öfkelendirebilecek tetikleyici olayların farkında olmaları ve bunları tespit edebilmek için çaba sarf etmeleri gerektiği söylenebilir. Çocukların ya da başka insanların belirli davranışları, anne ve babalarda öfke gibi yoğun duygular uyanmasına neden olabilir. Bu da sergilenecek olan davranışların kontrolsüz olmasına yol açabilir. Öfkelenmeye neden olan tetikleyici davranışların farkında olmak, bu davranışların hissettirebileceği duyguların ve verilebilecek kontrolsüz tepkilerin de farkında olunmasını sağlayabilir. Öfkelenmeye sebep olan tetikleyici davranışların farkında olmanın, sabır gösterebilmeyi tamamen gerçekleştiremese de bu yönde önemli bir kontrol mekanizması olduğu söylenebilir.

Öfkelenmeye neden olan tetikleyici davranışların tespiti yapıldıktan sonra bu yönde bir davranışla karşı karşıya kalındığında hemen tepki vermemek, düşünmek ve kontrollü hareket etmek için bir süre beklemek faydalı olabilir. Anne ve babaların, öfkelenmelerine neden olabilecek tetikleyici davranışlarla karşı karşıya kaldıklarında tepki vermeden önce düşünmek için kendilerine zaman yaratmak amacıyla olayın ne olduğunu gözlemlemeleri faydalı olabilir.  Tetikleyici davranışla karşı karşıya kalındığında bir süre gözlem yapmak, düşünmek için zaman kazanılmasını sağlayacaktır.

Öfkelenmeye neden olan davranışlar nasıl karşılanmalıdır?

Tetikleyici davranışlarla karşılaşıldığında hissedilen yoğun duygular, kontrolün kaybolmasına neden olabilir. Bu yoğun duygular kontrolün kaybedilmesine neden olmadan önce bunun farkında olabilmek de önemlidir. Tetikleyici davranışla karşılaşıldığında, bir süre gözlem yapıp düşünmek için bekleyip hissedilen duygular kontrol altına alınarak tepki vermek, mantık çerçevesinde sabırlı bir davranış sergilenmesini sağlayacaktır.

Bahsedilen bu sürecin kelimelerle ifade edilmesi uzun olsa da bu olayın çok kısa süre içinde gerçekleşeceği söylenebilir.

Tetikleyici davranışların tespiti, tetikleyici davranışla karşılaşıldığında bir süre gözlem yapmayı ve düşünmeyi alışkanlık hâline getirmek, sabretmeyi ve uygun hareket edebilmeyi sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0