RESİMLERE BAKARAK ÇOCUĞU ANLAMAK

Çocuklar duygu ve düşüncelerini aktarmak için her zaman yetişkinler gibi konuşmayı tercih etmeyebilir. Çocukluk döneminin favori aktivitelerinden olan resim çizmek, bu anlamda çocukların duygu ve düşüncelerini anlamak için bir yol olarak değerlendirilebilir. Resimlere bakarak çocuğu anlamak çocuğu anlamak için en iyi yöntemlerden biridir.

RESİMLERE BAKARAK ÇOCUĞU ANLAMAK

Resimlere bakarak çocuğu anlamak için ne yapabiliriz?

Çocuklar sevdikleri aktiviteleri keyif almak, iyi zaman geçirmek gibi amaçlarla yapar. Ancak keyif vermenin ötesinde pek çok oyun ve aktivite çocuğun duygu ve düşünce dünyasıyla ilgili ipuçları da verir. Anne ve babalar çocuklarını keyif aldıkları bir oyun sırasında gözlemlediğinde farkında olmadıkları birikmiş bazı duyguların açığa çıktığını görebilir. Resim çizmek de birçok çocuklar için keyif verici bir aktivitedir. Çocuklar resim çizerken direkt olarak hislerini kâğıda yansıtır. Bu durum bir yetişkinin günlüğüne yazmasından farksızdır. Eğer çocukların çizdikleri resimler dikkatle incelenirse dışa vurmadıkları birçok düşünce gözlemlenebilir.

Çocuklar çizdikleri resimlere genellikle kendilerini dâhil eder. Pek çok çocuğun çizdiği ilk insan figürü birbirine benzer. Gövde olarak büyük bir yuvarlak, ona eklenmiş kafa için bir yuvarlak daha, ince çizgiler hâlinde gövdeden çıkan kol ve bacakları temsil eden çubuklardan oluşan şekil genelde insan figürünü temsil eder. Çocuklar insanların bu şekilde görünmediğini bilse de henüz zihinsel gelişimleri gördükleri gibi aktarmalarını sağlayacak kadar gelişmediği için bu şekilde yansıtabilirler. Bu insan figürüne içinde bulundukları dönemde ilgilerini çeken pek çok şeyi dâhil ederek hislerini dışarı vurabilirler. Kimi zaman mutsuz olduğunda somurtan bir ağız, kimi zaman yeni alınan ayakkabıların mutluluğuyla bir çift ayakkabı resme dâhil olabilir.

Çocukların çizdiği resimde insan figürleri nasıldır?

Çizilen resimlerde genellikle çocuğun yakın çevresinde bulunan sevdiği insanlar da yer alır. Örneğin, anne ve babanın ayrılığı hâlinde baba evden taşınmışsa çocuğun resimlerinden de çıkarılır. Çocuk babasının gidişiyle ilgili hissettiklerini konuşarak anlatamasa da bu şekilde ifade edebilir.

Çocuğun çizdiği resimlerde yer alan figürler kadar nerede bulundukları da önem taşır. Örneğin, çocuk annesini kendine daha yakın hissediyorsa onu kendi yanında babasını ise daha uzağa çizebilir. Bu durumda ebeveynler resimleri değerlendirerek bir ilgi eksikliği varsa bunun önüne geçmek için gerekli önlemleri alabilir. Çocuklar resimler yardımıyla ilişkilerini nasıl yorumladıklarının sinyallerini verir.

Resim çizmek bir çocuk için mutlu anların paylaşılması, üzücü veya can sıkıcı durumların dışa vurulması anlamını taşır. Bu nedenle anne ve babalar çocukları kendini ifade etmekten kaçınsa dahi çizdikleri resimlerden bu durumla ilgili ipuçları elde edebilir.

RESİMLER VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0