RESİM YAPARKEN BELİRTİLER VE İŞARETLER

Resim yapmak çocuğunuzun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade şeklinin anlaşılması meşakkatli bir iştir. Yapılan araştırmalar sonucu bazı uzmanlar ufak detaylara rastlamış ve bu ufak detayları kullanarak anlaşılma güçlüğünü ortadan kaldırmanın yollarını aramışlardır.

RESİM YAPARKEN BELİRTİLER VE İŞARETLER

Resim yapmak nasıl bir iletişimdir?

Resim çocuklar için bir sanat olmaktan çok bir iletişim aracıdır. Çocuğunuzun resim yaparken çizdiği her çizgi bir anlam ifade ediyor olabilir. Bazı uzmanlar çocuk resimlerine şu psikolojik açıklamaları getirmişlerdir;

Çok büyük ve çok küçük resimler anlamlı olabilir. Sayfanın tümünü kaplayan büyük resimler, çoğu kez kendini kontrol etmekte zorlanan, saldırgan çocuklar tarafından çizilmektedir. Aşırı aktif çocuklar, sayfanın tümünü kontrolsüz bir biçimde kullanabilirler. Birkaç santimetre büyüklüğündeki resimler korkak, çekingen ve içe dönük çocukların yaptığı çizimlerdir. Küçük boyutlu resimler güvensizliğin simgesidir.

Resmi çocuklar nasıl iletişim aracı olarak kullanabilir?

Abartılı çizimlerde bir çocuğun bedenini konu alan çizgiler ya aşırı abartılmış bir anlatım içinde çizilmekte ya da tam tersine üzerinde durulmadan, belirgin olmayan bir anlatım içinde sunulmaktadırlar. Böyle çizimlerde eğer ki baş büyük ya da küçük çiziliyorsa çocuğunuz kendisini zihinsel açıdan yetersiz gördüğü söylenebilir. Genellikle yetenekli veya daha fazla başarılı olmak isteyen çocuklar bu tarz çizimleri yaptığı görülmektedir. Ağzı büyük çizmek, çocuğunuzun konuşma ya da dil sorunu varsa bunun ifadesi olabilir. Gözbebeği olmadan çizilen boş ve anlamsız gözler, görmeye bağlı öğrenme sorunu olan çocuklar tarafından çizilmektedir. Büyük ayak çizmek, güvensizlik problemi çeken bir çocuğu yansıtıyor olabilir. Büyük burun çizen çocuklarsa bu organdan ötürü rahatsızlık veya hastalık yaşamış olanlardır. Büyük kulak çizimi de duyma problemi çeken çocuklar ya da kendisinin hakkında konuşulduğunu düşünen çocuklar tarafından çizilmektedir.

Bazı çocuklar da resim çizerken çizgileri eksik bırakabilirler. Eksik bırakılan çizgiler ya o organlarından endişe duyduklarını gösterir ya da yakından ilgilenmedikleri organ olması sebebiyle böyle bir çizim gerçekleştirmiş olabilirler. Ellerin eksik çizilmesi, güvensizliği ve ortama uyum sağlamada zorlanmalar yaşandığını simgelemektedir. Kolların eksik kalması ise güvensizliği ve etkisizliği anlatmak isteyebilir. Resimde bacakların eksik kalması ise çocuğun kendini desteksiz ve hareketsiz olarak ifade etmeye çalıştığını anlatabilir. Eğer ki resimde burun yoksa çocuk kendini güçsüz hissettiğini belirtmek istiyor olabilir. Bir iletişim aracı olan ağızın yokluğu, çocuğun başkalarıyla iletişim kurma yönünde zorlandığını gösterebilir.

Son olarak bazı çizimler normal çizimler oldukları hâlde problemli bir durumun olduğunu gösterebilmektedir. Örnek olarak diş ve cinsel organ çizimleri gösterilebilir. Eğer ki bir çocuk resim yaparken diş çiziyorsa bu saldırganlığa işaret eder çünkü dişler saldırganlığı simgeler. Cinsel organlarını çizilmesi saldırganlığın işareti olarak görülür fakat bazı durumlarda problemli çocukların ya da cinsel organlarıyla ilgili bir endişeye sahip olan ve dürtülerini kontrol etmekte zayıf olan çocukların da böyle çizimler yaptığı görülür.

OYUNCAKLARIN EĞİTİM ÜZERİNDE ETKİSİ VE OYUN OYNARKEN KULLANILAN MALZEMELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0