RESİMLER VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ İLİŞKİSİ

Çocuklar hissettikleri duyguları resimler yoluyla ifade edebilirler. Anne ve babalar uzman görüşü almadan dahi çocukların resimlerini incelediklerinde duygu durumlarıyla alakalı pek çok konuda ipuçları elde edebilirler. Resim ve çocuk arasındaki bağa gelin bakalım.

RESİMLER VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ İLİŞKİSİ

Resim ve çocuk psikolojisinin ne alakası vardır?

Çocukların çizdiği resimleri incelerken pek çok noktaya dikkat edildiği takdirde hangi hislerle ve düşüncelerle bu çizimleri yaptıkları değerlendirilebilir. Çizilen resimlerde önce çizilen objeler, çizimlerin birbirleriyle bağlantısı, seçilen renkler, çizim teknikleri gibi pek çok konu bu değerlendirmenin kapsamındadır. Çocuğun çizimleri incelenirken gereğinden fazla inceleyici olunmamalı, bu değerlendirme çocuğa sezdirilmemelidir. Eğer çizimle alakalı anlaşılmayan bir nokta varsa çocuğa resmini açıklaması rica edilebilir. Ancak çocuk bu durumu reddederse ısrarcı olunmamalıdır.

Çocukların resimleri kendi iç dünyaları ve etraflarında olan bitenleri nasıl yorumladıklarının göstergesidir. Yakın çevresinde bir problem olan çocuk bunu resmine yansıtabileceği gibi kendisiyle alakalı bir duruma da resimde yer verebilir. Anne ve babalar çocuklarını anlamak için resimlerini gözlemlemelidir.

Çocuğun çizdiği resimlerle nasıl bir aile yaşantısı olduğunu mu gösterir?

Çocukların mutlu ve sevgi dolu bir ailede yetişmesi resimlerinin biçiminden anlaşılabilir. Mutlu çocuklar çizimlerinde sevdikleri aile üyelerine de yer verir. Genellikle ev ortamındaki mutluluk ev çizimi ve bacadan tüten dumanla ifade edilir. Ailede bir evcil hayvan, sevilen bir aile büyüğü gibi unsurlar da resimlere dâhil edilir. Genellikle resimlerdeki insanlar güler yüzlü olarak betimlenir. Renk olarak sarı ve tonlarının tercih edilmesi çocuğun mutluluğunun göstergesi olabilir. Yeşil yine pozitif enerji ve mutluluğu, mavi ise kendine güveni temsil eder. Genellikle mutsuz çocuklar resimlerinde siyah ve kahverengi tonlarını tercih eder. İlk dört yıl renkler favori olanlardan seçilse de sonraki yıllarda bu tip anlamlar yüklenerek tercih edilir.

Çocukların resimlerde çizdiği detaylar kadar çizmedikleri şeyler de bir şeylerin işaretçisidir. Resimde kendini çizen bir çocuk kulaklarını çizmemişse bu durum hoşuna gitmeyecek tarzda iletişimlere maruz kaldığı, azarlandığı veya aşağılandığı anlamına gelebilir. Buna ek olarak öz güveni düşük çocuklar resimlerde kendilerine yüz çizmemeyi tercih edebilir. Eğer resimde aile üyelerinden bir veya bir kaçına yer verilmiyorsa bunun nedeni öfke, kayıp, ayrılık gibi nedenlerden duyulan rahatsızlık olabilir.

Resimlerin kâğıdın tamamına yayılmak yerine ortaya ve küçük bir şekilde çizilmesi çocuğun mutsuz ve depresif hâlini temsil edebilir. Mutlu çocuklar genellikle kâğıdın tamamını doldurmayı tercih ederler. Resimler çocukların ruh hâliyle alakalı çok değerli ipuçları verdiği için anne ve babalar tarafından iyi analiz edilmelidir. Çocukları üzüntüleri, korkuları, memnun olmadıkları durumlar resimler aracılığıyla anlaşılarak çözülebilir.  

OYUN DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARIN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0