RESİM SANATININ ÖNEMİ

Sanat, yetişkinler için vazgeçilmez bir duygu aktarım yoludur. Fakat sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de çok şey ifade etmektedir. Çocuklar genellikle resim sanatıyla ilgilenmektedirler. Resim sanatının önemi oldukça fazaldır.

RESİM SANATININ ÖNEMİ

Resim sanatının önemi nedir?

Çocukların gelişiminde sanat hayati bir rol oynar. Çizme, boyama ve inşa etmek oldukça güç işlerken çocuğunuz bu işleri gerçekleştirirken kendisine özgü bir şeyler oluşturmuş olur. Sanat her çocuğun bireysel olarak kendini ortaya koyma şeklidir. Elindeki argümanla ortaya çıkardığı şey bir taklit ürünü değil, salt kendi görüş ve bakış açısından oluşmuştur. Sanat açısından hiçbir çocuk birbirine benzemez. Bu sebeple sanat önem arz etmektedir. Çocuk için sanat, öncelikle sade bir anlatım aracıdır.

Çocuk için sanat dinamik bir faaliyet örneğidir. Bu sebeple kendini dünyaya aktarmak için sanatı kullanır. Sanat ona düşüncelerini kâğıda dökmek için bir fırsat verir. Çocukların yaratıcı olması için uğraşmaya gerek yoktur. Çocuklar doğuştan sanatçıdırlar bu sebeple onları sanat konusunda eğitmek değil, sadece belirli perspektifleri öğretmek için bir eğitim sürecinden geçirmek gerekebilir. Çocuğunuz matematikte yanlış yapıp kendini üzgün ya da kırılmış hissedebilir. Bu çok olağan bir harekettir. Ama unutmamalı ki sanatta yanlış yoktur. Sanatta her insanın kendi doğruları vardır. Bu sebeple izin verin çocuğunuz istediği zaman sanatsal aktivitelerle uğraşsın, bu çocuğunuzun hem hayal gücünü geliştirecek hem de kişisel gelişimini hızlandıracaktır.

Bebeklikten lise çağlarına kadar her çocuğu sanata özendirmekte ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmekte fayda vardır. Bırakın hepsi kendi deneyimlerini ister kâğıt kalemle ister boyalarla isterlerse de taşla, çiviyle gerçekleştirsinler. Bu onların bir estetik kaygıya sahip olmalarına sebep olacaktır ve bu insan ruhu için çok önemlidir.

Resim çizmek niye diğer sanat dallarına göre en çok tercih edilen sanattır?

Bütün sanatların içinde en çok tercih edilen bebeklik zamanından beri resim sanatı olmuştur. Resim diğer sanatlara nazaran daha çok tercih edilmektedir. Bebekler resim yapmaya boyama yaparak başlarlar. İlerleyen zamanlarda da kreş çağına geldiklerinde, genellikle resim yapmaktan çok keyif alırlar. Bunun sebebiyse o zamana kadar yaptıkları şeyler içerisinde kendilerini en iyi ifade etme yönteminin resim olduğu hissetmeleridir. Her resim, sembolik bir bilmece olarak öznenin duygusal hâlini ve onun bilinçdışı hareket etme ya da cevap verme biçimini ifade eder.

SANATTA KULLANILAN ESTETİK ÖLÇÜTLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0