ÇOCUKLARA KARŞI REKABETÇİ TUTUM

Rekabetçilik, çocukluk ve gençlik yıllarının önemli duygularından biridir. Çocuk belli bir yaşa geldikten sonra ilk olarak ebeveynleriyle rekabete girmek ister. Bunda kötü bir şey yoktur. Sadece daha iyi, zeki ve güçlü gördüğü anne veya babasıyla tatlı bir rekabete girebilir. Çocuklar rekabetçi oyunlar oynamak isteyebilir ve bundan keyif alabilir.

ÇOCUKLARA KARŞI REKABETÇİ TUTUM

Çocuklar neden rekabete girmek ister?

Rekabete girmekteki amaç çocuğun kendini sınamasıdır. Bu noktada anne veya babanın yapması gereken en önemli şey dengeli olmayı sağlamaktır. Anne veya babanın bir yarışmada, oyunda sürekli olarak çocuğu geçme çabası veya yenmesi yerinde bir davranış sayılmamaktadır. Bunun yerine bazı zamanlar çocuğun kazanmasına olanak sağlamak tavsiye edilmektedir.

Çocuğun oynayabileceği rekabetçi oyunlar nelerdir?

Çocuk oyun kültürünü geliştirdikçe rekabetçi oyunlara da girebilir bu oyunlar, genelde iki kişinin karşılıklı olduğu müsabaka oyunlarıdır. Karşılıklı basketbol, yüzme yarışı, tenis hatta ileriki yaşlarda bilgisayar ve konsol oyunları da bu oyunlara dâhil olabilir. Çocuk daima arkadaşlarıyla olamadığından bu oyunları anne veya babasıyla oynayabilir. Erkek çocukları genelde bu tip oyunları babalarıyla oynama eğilimi içerisindedirler. Babalar ise böyle oyunlara katıldıklarında tutumlarına dikkat etmelidirler. Nitekim çocuk ile gerçek anlamda bir rekabet içine girilmemelidir. Örneğin, bir basket maçında, basket konusunda çocuğundan daha iyi olan babanın oğluna karşı bir rekabete girmesi yanlış bir hareket olarak değerlendirilir.

Oyunlarda sürekli olarak çocuğun kaybetmesi, onun öz güvenini yitirmesine yol açabilir. Bunun yerine çocuk ile oynayan kimse rekabetçi bir tutum yerine yapıcı tutumda olması çok daha faydalı bir yaklaşımdır. Yani basket örneğini tekrar edersek, baba çocuğuna basket oynaması için fırsat vermelidir. Eğer oyununu geliştirebiliyorsa bir maçı kaybetmek çocuğun azmini ve şevkini arttıracaktır. Eğer çocuk yenilmişse baba azarlayıcı veya aşağılayıcı bir tutum içine girmekten sakınmalıdır. Bunun yerine yine yapıcı bir tutum sergilemesi daha doğru olabilir. Örneğin, basket maçı için atışlarının geliştirilmesi sayesinde kendisini bir dahaki maçta yenebileceğini söylemesi baba için doğru bir davranıştır ve çocuğu yine azim ve şevk içine sokabilir.

Bu yapıcı rekabet içerisinde dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Örneğin, bütün maçları çocuğun kazanmasını sağlamak veya alenen kaybetmek yine çocuğun psikolojisi için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ayrıca çocuk bir oyunu gerçekten oynayamıyorsa kendini geliştirip kazanabileceği başka oyunlara yönlendirilebilir.

ÇOCUKLARA KARŞI DAVRANIŞLARINIZDA DİKKATLİ OLUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0