Psikososyal Gelişiminde Ebeveynin Önemi

Çocuğunuza dair her konuda olduğu gibi, psikososyal gelişiminde de büyük rol oynadığınızı unutmamanız gerekir. Çocuğunuzu yönlendirme şekliniz, onun sosyal hayatındaki davranışlarını etkileyecektir.

Psikososyal Gelişiminde Ebeveynin Önemi

Çocuğun psikososyal gelişiminde ailenin rolü nedir?

Çocuğunuz, psikososyal gelişimini sürdürürken ilk önce en yakın çevresinden yani sizden etkilenecektir. Çocuğunuza olan davranışlarınız, onun sosyal yapısının temellerini oluşturacaktır. Ebeveyn olarak bunun farkında olmanız, çocuğunuzun psikososyal gelişimi için önemlidir. Çocuğunuzun hayatındaki öneminizi fark ederseniz, onun için doğru kararlar almanız da daha kolay olacaktır.

Çocuğun sosyal yaşantısında mutlu olması için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzun sosyal yaşantısında mutlu olabilmesi için, önce ev içinde mutlu olması gerekir. Ev içinde çocuğunuza değer vermeniz ve onu desteklemeniz, sosyal çevresinde mutlu bir çocuk olmasını sağlayacaktır. İlginin dışında bir diğer önemli nokta ise çocuğunuzun kendi sorunlarını çözebilmesidir. Bazı ebeveynler, çocuklarının sıkıntı yaşadıkları durumlarda hemen müdahale etme ihtiyacı hissederler. Kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla bir anlaşmazlık yaşadıklarında onların yerine karar verirler. Fakat bu davranış, çocuğun kendi sorunlarını çözebilme yeteneğini geliştirmesine engel olur. Çocuğunuzun sosyal çevrede kendi ayakları üzerinde durabilmesi için kendi kararlarını vermesi gerekir. Ona bu fırsatı vermediğinizde, çocuğunuz en ufak sorunlarında bile sizden bir çözüm bekleyecektir. Bu durum çocuğunuzun sürekli size bağımlı olmasına neden olur. Yetişkin olduğunda ise kendi kararlarını alacak cesareti gösteremez.

Çocuğunuzun kendi kararlarını alabilmesi için, ona ev içinde cesaret vermeniz gerekir. Bir işe koyulmak istediğinde onu desteklemeniz, çocuğunuzun cesur olmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuz, kardeşi ya da arkadaşıyla bir oyuncağı paylaşamadığında ona müdahale etmek yerine çocuğunuzun bu konuda ne yapacağına bakın. Belki siz müdahale etmeden oyuncağını paylaşmak isteyecektir. Eğer iki çocuk arasındaki kavga şiddetlenirse ancak o zaman müdahale etmeye çalışın. Aynı şeyi bir kararı vermesi gerektiğinde de uygulayın. Basit bir örnek olarak çocuğunuz boyama yaparken hangi rengi seçeceğine karar veremiyorsa onun yerine bir seçim yapmayın. Kendi kararını almasına izin verin. Eğer verdiği kararın uygun olup olmadığını sorarsa ona cesaret verecek şeyler söyleyin. Mesela “Bu senin çalışman, bu nedenle senin verdiğin karar en doğru karardır. Bu renk seçimini ben yapmış olsaydım bu artık senin çalışman olmayabilirdi.” diyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0