Psikososyal Gelişimi Olumlu Yönde Etkileyebilecek Yaklaşımlar

by Bebek Melekleri

Psikososyal Gelişim Çocuğun psikososyal gelişiminde, ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımları önemlidir. Çocuğunuza bu süreçte olumlu etki edebilecek yaklaşımlar hakkında fikir sahibi olmak işinize yarayabilir.

Ebeveynler çocuklarına nasıl davranmalı? Psikososyal Gelişim

Anne-babalar, çocuklarının yerine karar almayı severler. Onların tek başlarına karar veremeyecek kadar küçük olduğunu ve yanlış kararlar verebileceklerini düşünürler. Çocukların yanlış kararlar almaları ne kadar olası olsa da, onlara bu konuda biraz özgürlük tanımak gerekir. Çocukların aldığı her karara müdahale etmek ya da onların kararlarını yargılamak çocuğun psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocukların da birer birey olduğunu kabul etmeyen ya da bunun farkında olmayan ebeveynler, çocuklarına sıkça müdahale etme ihtiyacı hisseder ve onlar kendi doğrularını empoze etmeye çalışırlar. Bu da çocukların kendi değer ve doğrularını tek başına bulmalarına engel olur. Bu tarz bir yaklaşıma maruz kalan bir çocuk sosyalleşip topluluk içinde kendi yerini bulmaya çalışırken sıkıntı yaşar ve karar alması gerektiğinde ailesine bağımlı olmaya başlar.

Aslında çocuğunuzun kendi kararlarını vermesine müsaade etmek ve aldığı yanlış kararlardan caydırmak o kadar da zor değildir. Çocuğunuz makul olmayan bir istekte bulunduğunda ya da bir karar aldığında onu cezalandırmak, ona kızmak yerine isteğinin neden yerine getirilemeyeceğini açıkladığınızda çocuğunuz bunu anlayışla karşılayabilir. Hem böylece çocuğunuz hayal kırıklığına uğramayacak ve küçük düşmüş hissetmeyecektir. Çocuğunuzun yaptığı hareketleri küçümsemek; onun kendine olan güvenini zedeler, sosyal hayatında daha pasif ve içine kapanık olmasına yol açar.

Çocuklar yaşları kaç olursa olsun kendi problemlerini çözecek desteği sizden alabilmelidir. Arkadaşıyla eşya paylaşımı konusunda tutuştuğu inatlaşmada, ona o eşyayı paylaşması ya da paylaşmaması gerektiğini söylemek pek doğru bir yaklaşım değildir. Bırakın bu sorunun üstesinden iki arkadaş birlikte gelsin. Belki siz müdahale etmeden çocuğunuz kalemini paylaşmayı kabul edecektir. Çocuğunuzun en ufak sorununda onun adına karar almak, o an doğru gibi gözükse de bu durum ileride çocuğunuzun problemlerin üstesinden tek başına gelmesi gerektiği zaman zorlanmasına neden olabilir.

Bazı çocuklar iletişim konusunda diğerlerinden daha yavaş olabilirler ve yeni ortama ayak uydurmaları uzun sürebilir. Arkadaşlarıyla konuşurken çekinebilir. Çocuğunuzu bu konuda yargılamak onun adapte olmasını hızlandırmayacağı gibi süreci daha da çok uzatır. Çocuğunuza gerekli zamanı tanıdığınızda çevresiyle nasıl iletişime geçmesi gerektiğini öğrenecektir.

Çocuklarda Görülebilecek Davranış Bozuklukları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin