Psikopatolojik Açıdan Hırsızlık

by Bebek Melekleri

Hırsızlık eylemi çocukların içlerinde yaşadıkları çatışmalardan dolayı ortaya çıkabilir. Çocuk kendini normal bir yolla ifade edemediğinde, bilinçaltı çıkış yolu olarak hırsızlığı kullanabilir. Psikopatolojik açıdan hırsızlık çocuğunuzda görülebilir.

Psikopatolojik Açıdan Hırsızlık Neden Olur?

Aile içinde ya da sosyal çevresinde sorun yaşayan çocuklar öfke hissine kapılabilirler. Bu öfkelerini sağlıklı bir şekilde dışa vuramadıklarında içsel bir çatışmaya girerler ve sonuç olarak hırsızlık yapabilirler.

Annesine karşı öfkeli olan bir çocuk, annesine gelen bir hediyeyi çalabilir. Burada önemli olan hediyenin değeri değil onun annesine hediye edilmiş olmasıdır. Annesinin kendisiyle yeterince ilgilenmediğini ya da ona yanlış davrandığını düşünen bir çocuk, bu durumu annesine normal yollarla ifade edemediğinde ona bir şekilde zarar vererek üstünlük sağlamaya çalışacaktır. Verilen örnekte annesi için manevi değeri olan bir eşyayı çalan çocuk, annesini duygusal açıdan yaralamak istemiş olabilir.

Çocuğun bu dürtülerden yola çıkarak yaptığı hırsızlığın önüne baskı ve disiplin uygulayarak geçmek zordur. Onun yerine çocuğun duygu ve düşüncelerinin dinlenmesi; çocuğa sevgi ve ilgi gösterilmesi, tutarlı davranışların sergilenmesi gerekir. Bu durumdaki bir çocuğa baskı uygulamak, onun anne babası üzerinde güç kazanma isteğini artıracaktır. Çocuğa kendi kararlarını verme hakkını sağlamamak, duygu ve düşüncelerine kulak asmamak, sadece istenileni yapmasını beklemek hırsızlık dışında da sorunlara yol açabilir. Bu dürtüleri ortaya çıkaran durumların ortadan kalkmaması ileride yapılan hırsızlıkların boyutunu artırabilir.

TAKDİR GÖRMEK ÇOCUĞU NASIL ETKİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin