Protein Enerji Malnütrasyonu

by Bebek Melekleri

Protein Enerji Malnütrasyonu, çocukluk döneminde uzun süre düşük kalori ve yetersiz protein alan çocuklarda ortaya çıkan ciddi bir sağlık problemidir. Bu sağlık problemi doktor tarafından kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Protein Enerji Malnütrasyonu nedir ve belirtileri nelerdir?

Çocukluk dönemindeki büyüme ve gelişimde en büyük rol beslenmeye aittir. Bu dönemde beslenmeyle alakalı oluşan sorunlar çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Protein Enerji Malnütrisyonu da çocukluk dönemindeki beslenme bozuklukları sonucunda ortaya çıkan yetersiz beslenme sebepli bir hastalıktır. Alınması gerekenin altında kalori ve protein alımı çocukların hastalığına sebep olurken sıklıkla vücutta çeşitli enfeksiyonların ortaya çıkmasına da neden olur. Bu hastalık genellikle ekonomik durumu düşük ailelerde, çocuk beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmayan ebeveynlerin çocuklarında, doğal afet bölgeleri gibi besin sıkıntısının yaşandığı durumlarda görülür. Buna ek olarak bebeklik döneminde yetersiz anne sütü alımı, ek gıdaların yeterince destekleyici olamayışı da bu hastalığın ortaya çıkışına sebep olabilir.

Çocukların beslenme programlarının yetersiz olması hâlinde ortaya çıkabildiği gibi tüketilen besinlerin vücut tarafından tam olarak kullanılamaması da bu hastalığa sebep olabilir. Bunun nedeni genellikle altta yatan başka bir rahatsızlıktır. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bazı kronik hastalıklar veya enfeksiyon durumları yetersiz beslenme sonucu bu hastalığı ortaya çıkarabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda büyümenin izlenmesiyle bir beslenme bozukluğundan kaynaklı hastalık olup olmadığı anlaşılabilir. Çocuklarda yaşa uygun ağırlık artışı gözlemlenerek protein enerji malnütrasyonu olup olmadığı değerlendirilebilir. Ağırlığın idealin ne kadar altında olduğuna göre hafif, orta ve ağır olarak derecelendirilen bu hastalık, bu derecelere göre tedavi edilir. Malnütrasyonlu bir çocuğun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin pek çoğundan mahrum kaldığı için birçok sağlık problemi bulunabilir. Bu nedenle altında yatan sebepler ve sonuçları da göz önünde bulundurularak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Malnütrasyonlu çocukların tedavisi ne derece hasta olduklarına göre yapılmalıdır. Öncelikle beslenme yetersizliğinin biyolojik bir sebebi olup olmadığı araştırılmalı, bu duruma dair bir tedavi geliştirilmelidir. Hangi düzeyde olursa olsun beslenme bozukluğu olan çocuklara ihtiyaç duyulan her besin öğesini içeren yeterli ve dengeli bir program yapılmalıdır. Ancak malnütrasyonun ne derece ileri olduğu, nasıl bir tedavi ve beslenme programına ihtiyaç duyulduğunun bir doktor tarafından belirlenmesi gerektiği için muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. 

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

protein-enerji-malnutrisyonu

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin