PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMLERİ

Anne, baba ve çocuklar arasında zaman zaman bazı problemler, anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bu problemlerin çözümü için uygulanabilecek bazı yöntemler sayesinde çocukla iş birliği yapılarak soruna uygun şekilde çözümler üretilebilir. Problem çözme yöntemleri nelerdir gelin bakalım.

PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMLERİ

Problem çözme yöntemleri nelerdir?

Anne, baba ve çocuklar arasındaki ilişkilerde zaman zaman çeşitli anlaşmazlıklar ya da problemler yaşanabilir. Anne ve babaların çocuklarla iş birliği yapmaya çalışması ve bir orta yol bulunması için çaba sarf etmesi her iki tarafında ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilir. Anne ve babalar, hem kendilerinin hem çocukların konu hakkındaki ihtiyaçlarını belirleyerek probleme uygun çözümler bulabilirler.

Yaşanan anlaşmazlığa ya da probleme karşı çözümler üretilirken anne ve babanın ya da çocukların “kazanan” ya da “kaybeden” olarak nitelendirilmemesine dikkat etmenin önemli olduğunu söylemek mümkündür. Anne ve babaların çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurarak uygun çözüm yolları üretebilmek için uygulayabileceği bazı yöntemler olduğu söylenebilir.

Yaşanan problemlere çözümler üretebilmek için ne yapılması gerekir?

Yaşanan problemlere uygun şekilde çözümler üretebilmek için öncelikle anne-babaların çocukların istekleri ve ihtiyaçları hakkında konuşmaları ardından kendi istek ve ihtiyaçlarını çocuklara belirtmeleri faydalı olabilir.

Karşılıklı olarak istek ve ihtiyaçlar hakkında konuşulup bunlar belirlendikten sonra uygun çözüm yollarının ne olabileceği hakkında fikir yürütülerek bulunan bütün çözüm yollarının bir kâğıda yazılması şeklinde bir süreç izlenebilir. Ortaya atılan fikirler bir kâğıda yazıldıktan sonra uygulanabilecek ve uygulanamayacak olan fikirler belirlenip iki ayrı grup hâlinde farklı bir yere yazılarak en uygun olan çözüm yöntemi seçilebilir.

Anne ve babaların yaşanan bir problem ya da çocukların sergilemesini istedikleri bir davranışı onlara aşılamak için. Çeşitli notlar yazmaları da çocuğun problemi anlayıp buna bir çözüm üretmesini sağlayabilir. Okuma-yazma bilen çocuklar için kullanılabilecek bu yöntemin etkili olacağı söylenebilir.

Anne ve babaların, yaşanan problemleri çocuğun çözmesi için ona zaman tanımaları, çocuğun problem çözme becerilerini geliştirerek ilerleyen zamanlarda yaşanacak problemleri daha kolay çözmesini sağlayabilir.

Anne ve babalar, bahsedilen yöntemleri kullanarak hem kendileri hem de çocuklar için uygun çözüm yolları bulabilirler. Bu yöntemler aynı zamanda çocukların problem çözme becerilerini de geliştirerek yaşayabilecekleri başka problemlere daha kolay çözüm bulmayı onlara öğretebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ ÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEME NEDENLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0