Çocuklar genellikle iki yaşını atlatana kadar paylaşmak konusundan haberdar değildir. Bir yaşında bir çocuğun paylaşmak konusunda ikna edilmesi zordur. Fakat ileriki yıllarda paylaşımcı bir çocuk olabilmesi için temellerinin erkenden atılması gerekir.

Paylaşmak nasıl öğretilir?

Bireyselliğin ön planda olduğu bir yaş döneminde çocuğunuzun oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşmıyor oluşunu yadırgamamalısınız. Henüz her şeyin kendine ait olduğuna inanan çocuğunuz için yalnızca nesneler değil insanlar da sahiplenilir. Bu yaş grubu için bir nesne veya bir insan arasında fark yoktur. Bazı arkadaşlarına tutkuyla bağlanmaları, bu yaşlardaki kardeşlerin ebeveynleri paylaşamıyor oluşları kendilerine ait olduğunu düşünmelerinden kaynaklanır. İleriki yıllarda bu durum yerini anlayışa ve paylaşabilmeye bırakabilecek olsa da çocuğunuzun buna birdenbire ikna olmasını beklememelisiniz. Bu sebeple paylaşmakla ilgili temel değerleri ilk aylardan itibaren çocuğunuza aşılamalısınız.

Eğer paylaşmaktan hoşlanmayan bir çocuğunuz varsa ilk olarak ona iyi bir örnek olduğunuzdan emin olun. Çocuklar ailelerini rol model kabul ederek onlar gibi davranır. Eğer siz çevrenize karşı paylaşımcı bir tutum sergiliyorsanız çocuğunuz da sizi örnek alabilir. Sizin davranışlarınızı yine sizin takdirinizi kazanmak için taklit edebilir.

Çocuğunuz ısrarla paylaşmayı reddediyorsa ona nedenini sormayı deneyin. Bir oyuncağını paylaşmamak konusunda ısrarlıysa ondan gizli olarak asla başka birine bu oyuncağı vermeyin. Öncesinde ona paylaşmak isteyip istemediğini sorarsanız bu durum kendiliğinden kabul edebilir. Ancak siz ısrar ederseniz daha da inatlaşabilir. Arkasından iş çevirirseniz bu durum çocuğunuzun size olan güvenini sarsabilir. Çocuğunuz paylaşmanın sevdiği bir eşyadan tamamen kopmak olduğunu düşündüğü için de paylaşmak istemiyor olabilir. Çocuğunuza bir şeyleri ödünç vermenin ne anlama geldiğini anlatın. Paylaştığı şeyin ona tekrar geri geleceğinin güvencesini verin. Bunun için ödünç verdiği şeyler için zaman sınırlaması koymayı deneyebilirsiniz.

Küçük bir çocuktan her zaman her şeyi başkalarıyla paylaşmasını beklemek yersizdir. Çocuğunuz bazı oyuncaklarını, eşyalarını veya favori yemeğini paylaşmak istemiyorsa buna anlayış gösterin. Bir yetişkin için bile çoğu zaman en sevdiği eşyaları paylaşmak zor olabiliyorken küçük bir çocuktan bu olgunluğu sergilemesini beklemeyin. Çocuğunuzun bazı oyuncaklarını sadece kendine saklamasına müsaade ederseniz diğerlerini paylaşmak konusunda daha istekli olabilir.

Paylaşmak karşılıklı sürdürülen bir eylem olduğu için, çocuğunuza eğer o paylaşmazsa başkalarının da paylaşmayacağını anlatın. Sizi anlamayacak kadar küçük bile olsa ileriki yıllardaki davranışları için temel niteliği taşıdığından bu durumu izah etmeye özen gösterin.

İki farklı cinsiyet ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler