Patolojik Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

3-6 yaş aralığında görülen patolojik dikkat eksikliği ve hiperaktivite konusuyla ilgili bilgi almak isterseniz uzmanlarımızın hazırladığı makalemize göz atabilirsiniz.

Patolojik Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Hiperaktivite nedir?

Annelerden duyduğumuz en sık cümle “çocuğun peşinde koşmaktan kilo verdim.” oluyor. Elbette ki çocukların oyun oynamaya, sevdiklerini peşinde koşturmaya, dikkati üzerine çekmeye, doğayı, arkadaşlığı, anneyi-babayı keşfetmeye dair gün geçtikçe artan merakları ve sabırları var. Kısacası küçük insanlarımız, çocukluğunu yaşamaya heyecan duyuyor.

Bu durumla ilgili bazen yersiz endişe duyabilir, aşırıya kaçtığını düşünebilirsiniz. Neyin doğal olduğunu anlamak ve doğal olmayanı ayırmak için “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu (DEHB)” tanımlamakta fayda var. Bu konu üzerinde birçok bilimsel araştırma yapılmış ve önemli sonuçlar saptanmıştır.

Hiperaktif bir çocuğa sahipseniz ne yapmalısınız?

Öncelikle “dikkat” kısmını sonra da “hiperaktivite” kısmını ele alalım. Özellikle okul çağı erkek çocuklarında görülen bu bozukluk, geçmiş dönemlerde de öğrencinin çevresinde bir ipucu bırakmıştır. Genelde okulda verilen görevlerde, ödevlerde, oyunlarda dikkat sağlayamaz ve akademik performansı buna bağlı olarak düşük sonuçlanır. Kendisine verilen materyalleri saklama sorumluluğunu alamaz, unutur yahut kaybeder. İletişim kurarken göz kontağından kaçınır, sizi dinlemeye çalışmada sağlıklı bir performans gösteremez. Sürekliliği olan, emek gerektiren işleri sevmez ve yapmak istemez. Detaycı olmayıp, yüzeysel bir dikkat sergiler.

Hiperaktivite kısmına gelince, oyun oynama vakti dışında oturur pozisyonda bulunması gereken ortamlarda bunu sağlayamaz. Mutlaka nerde olduğunu bilirsiniz çünkü yüksek sesli oyun oynar. Çocuğunuzdan beş dakika oturmasını isterseniz, muhtemelen sizi dinlemeyecek ve bulunduğu fiziksel ortam içinde tırmanış hareketleri sergilemeye başlayacaktır. Örneğin sıra beklemek, telefonun açılmasını beklemek gibi sabır göstermesi ve kurallara uyması gereken ortamlarda bunu sağlamayacaktır.

Dikkatsizlik ve hiperaktiviteye sahip çocuklarda duruma bağlı olarak; kaygı, duygu durum bozukluğu ve öğrenme güçlüğü görülebilir. Ayrıca akademik anlamda desteğe ihtiyaç duyulabilir.  İleriki yaşlarda genellikle DEHB’nin hiperaktivite kısmı geçebilirken, dikkat eksikliğinin kalıcı olduğu görülür. Erken tanı ve tedavi bu bozukluğun geçmesinde çok önemli bir yol oynadığı için, yetişkinler, 3-6 yaş aralığındaki gelişimi iyi takip etmeli, işaretleri gözden kaçırmamalı ve tedavi sürecini erteletememelidir.

Dipnot olarak, oyun kurallarına gereken önemin verilmemesi, kuralların unutulması ve uygulanmaması, sırasının gelmesini beklerken yaşıtlarına el ve kol hareketlerinde bulunması davranışı tanı koymada belirleyici olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0