Parmak Emme Alışkanlığının Sebepleri

Parmak emme davranışı, bebeklikten itibaren okul öncesi dönemdeki çocuklarda dahi sık görülen bir davranıştır. Parmak emme, çocukların rahatlamasını sağladığı ve bundan hoşlandıkları için vazgeçirilmesi zor bir alışkanlık olabilir. Bu tür bir davranışta bulunan çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini bilerek daha uygun yaklaşabilirsiniz.

Parmak Emme Alışkanlığının Sebepleri

Parmak emme alışkanlığı nasıl başlar?

Parmak emme alışkanlığı bazı çocuklarda anne karnında başlayıp okul öncesi dönemde de devam edebilir. Bebeklik döneminde hemen hemen her çocukta görülen bu davranış okul öncesi döneme kadar sonlanabildiği gibi okul öncesi döneme kadar devam ettiren çocuklara da rastlanması normaldir. Parmak emme, çocukları rahatlattığı için bu davranış uzun süre devam edebilir. Genellikle okul öncesi dönemin ardından çocukların parmak emme alışkanlığı son bulacaktır. Eğer çocuğunuz okul öncesi dönemin ardından da parmak emmeye devam ediyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Parmak emmeye uzun süre devam eden bazı çocuklarda diş, damak sorunları, parmak incelmesi gibi durumlar gözlenebilir. Çocukların parmak emmeyi sonlandırması için gerekli olan tedavilere genellikle 5. Yaşın ardından başlanır. Çocuğunuzun parmak emme sebebiyle birtakım sorunlar yaşamaya başladığını gözlemlediyseniz öncelikle onu bu davranışından dolayı azarlamamaya, ona kızmamaya dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun parmak emmeyi bırakması için, çocuğunuz bu davranışı gerçekleştirmeye başladığında onu uyarmak yerine ilgisini farklı bir yöne çekmeye çalışabilirsiniz. Parmak emmemesi için onu uyarmanız muhtemelen onun bu alışkanlığı bırakması için hiçbir işe yaramayacaktır. Çocuğunuzu parmak emerken gördüğünüzde onunla sohbet etmeye çalışarak ya da birlikte oyun oynamayı teklif ederek ilgisini başka bir şeye çekmesini sağlayabilirsiniz. 5 -6 yaşlarındaki çocuklar hala parmak emmeye devam ettiği takdirde bir psikoloğa danışmanız uygun olacaktır.

Parmak emme alışkanlığının sebepleri nelerdir?

Parmak emme davranışı anne karnında veya bebeklik döneminde görülmeye başlandığı gibi daha önce bu davranış görülmeyen okul öncesi dönemdeki çocuklarda da parmak emme alışkanlığı başlayabilir veya bebeklik döneminde başlayıp bırakılan bu alışkanlık okul öncesi döneme gelindiğinde tekrar başlayabilir. Okul öncesi dönemde bulunan çocukta bu davranışın neden başladığını veya tekrar ettiğini tespit etmeye çalışmalısınız. Okul öncesi dönemde bulunan çocuk kendini güvensiz veya tehlike hissettiğinde parmak emmeye başlayabilir. Parmak emmenin sebeplerini tespit etmeye çalışmanın, çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakması için gerekli olan yöntemlerin uygulanması için ilk adım olduğunu unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0