Parmak Emme Alışkanlığı

by Bebek Melekleri

Bebeklik döneminde parmak emme alışkanlığı endişe edilecek bir durum değildir. Bebekler için ağız haz aldıkları ve çevreyle etkileşim kurdukları en önemli bölgedir. Ancak emme alışkanlığı ileriki yaşlarda devam ediyorsa veya dönemsel olarak tekrarlanıyorsa bu durum psikolojik bir sorunun belirtisi olabilir.

Parmak emmek pek çok bebekte görülen normal bir durumdur. Çoğu bebek 2-3 yaşına geldiğinde bile hâlâ parmak emme alışkanlığını bırakmamış olabilir. İleriki yaşlardaki emme alışkanlığı ağız ve diş yapısı için olumsuz sonuçlara neden olduğundan aileler bu duruma engel olmak için harekete geçmelidir. Parmak emme alışkanlığı eğer 4-5 yaşlarına gelindiğinde hâlâ devam ediyorsa veya bırakıldığı hâlde dönemsel olarak tekrarlıyorsa altında psikolojik bir sebep yatıyor olabilir. Çocuğunuzun parmak emme alışkanlığı konusunda bir uzmana danışmanız yerinde bir davranış olacaktır.

Parmak emme alışkanlığından nasıl vazgeçilir?

Çocuklar karşılaştıkları problemlerle yetişkinler gibi başa çıkmak konusunda pek de başarılı değildir. Yaşadıkları olumsuzlukları ifade etmek için her zaman konuşmaya başvurmayabilirler. Bunun yerine kendilerini güvende hissettikleri bir döneme ait davranışlar sergileyebilirler. Bir çocuk sorunlarla başa çıkmak için bebeklik dönemine geri dönüp kendisine iyi gelen bir davranış seçebilir. Parmak emme alışkanlığı da bu tür bir davranış olduğundan çocukların stresli dönemlerinde bu alışkanlığa dönme eğilimi göstermeleri sıklıkla görülür. Bu bir davranış bozukluğudur ve altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir.

Bir çocuk için pek çok sebep strese ve beraberinde davranış bozukluğu sergilemeye sebep olabilir. Bir yakının kaybı, aile içindeki tartışmalar, şehir değiştirmek, yeni bir kardeş gibi değişiklikler çocukları büyük ölçüde etkileyebilir. Bu kaygı etmenleri çocuğunuzun parmak emmeye geri dönmesine sebep olabilir.

Çocuğunuz eğer tekrar parmak emiyorsa ona kızmak ve bu duruma endişe etmek yerine hangi etmenlerin kaygıya sebep olduğunu bulmaya çalışın. Eğer sizin sevginize dair bir güven problemi varsa ona sevdiğinizi hissettirin. Çevresindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmayı ve var olanları açıklamayı deneyin. Pek çok çocuk çevresini sizin tahmin ettiğinizden daha iyi algılar. Çocuğunuzdan bir şeyleri gizlemek yerine her zaman dürüst olarak anlayacağı dilde açıklamalar yapın. Bir şeyleri ondan gizlemeniz savunma mekanizmasının gelişmemesine sebep olabilir. Bir sonraki olumsuzluk tekrar bir davranış bozukluğunun ortaya çıkmasıyla sonuçlanabilir.

Çocukluğun ileriki dönemlerinde ortaya çıkan parmak emme alışkanlığı bazen sizin çözemeyeceğiniz bir problemden kaynaklanabilir. Bunu için eğer çocuğunuzda bununla beraber içine kapanıklık, sessizleşme gibi durumlar da gözlemliyor ve üstesinden gelemiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Prematüre bebek ve annenin psikolojisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler