ÖZEL EĞİTİMDE KAYNAŞTIRMA

Özel eğitimde kaynaştırma, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların, yaşıtlarının gitti okullarda, onlarla aynı sınıfta eğitim almaları demektir. Çocukların sosyal, eğitimsel ve yasal yaptırımlarla bu ortamlarda eğitime devam etmeleri, toplumsal hayata kazandırılmaları açısından önemlidir.

ÖZEL EĞİTİMDE KAYNAŞTIRMA

Özel eğitimde kaynaştırma neden önemlidir?

Kaynaştırma uygulamaları okullarda farklılık gösterebilmektedir. Mesela bazı normal okullarda bulunan özel sınıflardaki öğrenciler, bazı dersleri yaşıtlarıyla aynı yerde alabilmektedir. Yine bu okullarda bulunan kaynak odalar, çocukların okulda programları kapsamında bireysel destek aldıkları yerlerdir. Bu da çocukların kaynaşmasına olanak sağlayan uygulamalardandır.

Kaynaştırma, çocuğa her anlamda yarar sağlayan bir uygulamadır. Özel ihtiyacı olan çocuklar bu uygulama sayesinde sosyal anlamda daha kolay gelişme gösterebilirler. Çocuklar, toplumda bir birey olduklarını kanıtlamakta zorluk çekmezler. Bir arkadaş çevresi oluşturarak kabul görmeleri, onların yetişkinlere olan bağlılığında da azalmalara olanak sağlayabilir. Bu da onların kendilerine güvenmelerine yardımcı olur.

Çocuklar için birbirleriyle kuracakları iletişim, onların geleceği dair yaptıkları bir yatırım olarak düşünülebilir. Çünkü kazanacakları her deneyim, onlarda yeni bir benlik inşasına olanak sağlayacaktır. Çocuk, arkadaşlarını kendine model alarak sosyal hayatta uyması gereken kuralları daha hızlı öğrenebilecektir. Bu, ileriki hayatında da ona kazanım olarak geri dönecektir. Normal okullarda eğitim gören çocuklar, yaşıtlarının dil ve düşünme becerisini daha kolay kavrayıp kendisini bu yönde geliştirebilecektir.

Kaynaştırmanın çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünen araştırmacılar da vardır. Bu kişiler, kaynaştırılan okullarda verilen eğitimin yetersiz olduğunu ve çocuklar için aslında bir engel olduğu söylemektedirler. Onlara göre yetersizliği olan çocuklar, yaşıtları tarafından sosyal bir bağ kuramadıkları gibi bir de dışlanmak riskiyle de karşı karşıyadırlar.

Özel eğitim sırasında kaynaştırma nasıl yapılmalıdır?

Kaynaştırma üzerine ailelerle yapılan çalışmalarda, ailelerin özel ihtiyaç duyan çocuklarının gittiği okullarda daha çok öğretmenin niteliğine odaklandığı ortaya çıkmıştır. Yine çocuklarının yaşıtları tarafından dışlanması ihtimali de yaşadıkları endişeler arasında yer almaktadır. Oysaki iyi programlanmış bir okulda bunların yaşanma olasılığı oldukça düşüktür.

Kaynaştırma olan okullarda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, çocuğun hazır olduğunu bilmektir. Çünkü ancak çocuk hazırsa eğitim olumlu sonuçlanır. Yine ailenin, yönetimin, öğretmenin ve diğer çocukların da hazır olması gerekmektedir. Fiziksel koşullar da çocuğa göre ayarlanmalı, özellikle fiziksel yetersizliği olan çocuklar zora sokulmamalıdır. Çocuk okula başladığında iyi gözlenir, hangi konularda sıkıntı yaşadığı bilinirse çocuğa daha çok yardımcı olunabilir.

ÖZEL EĞİTİMDE AİLENİN ERKEN MÜDAHALESİNİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0