ÖZEL EĞİTİMDE AİLENİN ERKEN MÜDAHALESİNİN ÖNEMİ

Çocuk, ilk eğitimini her zaman aileden alır. Özel ihtiyacı olan çocuklar için de eğitime evde başlamak önemlidir. Özel eğitimde aile merkezli erken eğitim hizmetleri, çocuğun 3 yaşına kadar olan eğitimini ailenin verebilmesi için gerekli programları hazırlamaktadır.

ÖZEL EĞİTİMDE AİLENİN ERKEN MÜDAHALESİNİN ÖNEMİ

Özel eğitimde aile erken müdahalesinin önemi nedir?

Çocuk, 3 yaşına kadar formal eğitime başlayamayacağı için eğitime geç kalmaması adına aileler bu açığı kapatabilmektedir. Bu da kendilerine verilecek eğitimle mümkündür. Bu aileler, gerekli eğitimi alarak 3 yaşına kadar çocuklarını kendileri eğitirler. Uzmanlar bu konuda ailenin sosyal ve duygusal sorunlarını çözmeleri için çeşitli yollar sunarlar, bebeğin motor ve dil becerileri gelişebilsin diye yönlendirmede bulunurlar. Aynı zamanda aile eğer çocuğu besleme, temiz tutma gibi konularda zorluk yaşıyorlarsa uzmanlar bu konuda da destek vermektedirler.

Özel ihtiyacı olan çocukların ev dışında deneyimledikleri şeyleri eve gelince yapmakta sıkıntı çektikleri görülmektedir. Bu sebeple 3 yaşına kadar evde verilecek bu programlarına erken çocuklukta daha işe yarar olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra evde eğitim, ekonomik olması açısından da tercih edilmektedir.

Aile merkezli erken eğitim hizmetleri ne işe yarar?

Evde verilen erken eğitim programlarından biri, Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı’dır. Bu program, özellikle zekâ geriliği yaşayan çocuklar için oldukça önemlidir. Ev ortamında aileye rehber olma görevi taşımaktadır. Bu alanda yurt dışında yapılan çalışmalarda, erken eğitimin çocuk üzerindeki etkisi oldukça değerlidir. Bu sebeple bu tip bir programın kullanılması tavsiye edilir.

Portage Erken Eğitim Programı ise, ilk kez İngiltere’de kullanılmıştır. Bugün dünya çapında kullanılan bu program, okul öncesi dönemdeki çocuğun yetersizliklerini tespit ederek aileye yardımcı olacak programı hazırlaması bakımından önemlidir. Bu programın temelini, gelişim testi materyali ve aktivite kartları oluşturmaktadır. Test 6 madde (sosyal, kendi kendine bakma, dil, bilişsel, motor) ve 218 maddeden meydana gelir. Çocuk ilk önce bir teste girer. Çıkan sonuç onun gelişimsel düzeyini ortaya koyar. Buna uygun aktiviteler belirlenerek aileye verilir. Her hafta yeni bir aktiviteye geçmeden önce, geçen haftadaki aktivite tekrar edilir. Programı uygulamada aileye bir uzman ya da psikolog yardımcı olur.

ÖZEL EĞİTİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0