ÖZEL EĞİTİM

Özel gereksinimleri olan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı verilen eğitime, özel eğitim denir. Amacı, bireyin sosyal ortamında kendine yetebilmesini, başarılı olabilmesini, yaşıtlarıyla aynı ortamda eğitim görmesini sağlamaktır. Özel eğitim nedir gelin beraber bakalım.

ÖZEL EĞİTİM

Özel eğitimin amacı nedir?

Her çocuk farklı olacağı için özel eğitim, birey odaklı bir planlamayı gerektirir. Zihinsel, bedensel, duyusal, duygusal özellikleriyle ilgili sıkıntılar yaşayan bireyin ihtiyaçları doğrultusunda müfredat oluşturmak, materyal kullanmak bu eğitimin yöntemlerindedir. Bu süreçte uzmanlardan faydalanmak, özel eğitim veren kurumlara başvurmak önemlidir.

1900-1950 yılları arasında normal eğitimin yanında bireysel farklılıkları olan çocuklar için oluşturulan özel eğitim anlayışı, eğitimin zorunlu olması gerektiğini savunur. Bu dönemlerde yetersizliği olan çocukları sosyal hayata hazırlayabilmek için okullar açılmıştır. Başlarda normal okullardan ayrı bir sistemle devam eden özel okullar, ciddi öğrenme güçlükleri, fiziksel yetersizliği olan çocuklara hizmet vermektedir.

Özel eğitim nedir ve nasıl verilir?

Özel okullar, bireylerin hangi yönde yetersizliği varsa o yönde uzmanlaşmış kişiler tarafından eğitimin verildiği yerlerdir. Genelde buralarda öğrenim gören çocuklar, başlarda normal okullarda eğitim görürken sıkıntı yaşasalar da kaynaşma olabilmesi adına günümüzde öğrenciler genel sisteme dâhil edilmişlerdir.

Özel okullarda eğitim gören çocukların ihtiyaçları birbirinden farklı olacağı için, aileler bu okulların çocuklarıyla iş birliği içinde olmasını istemektedir. Öğrenci odaklı bir sistem, çocuğun anlaşılmasına olanak sağlayacağından eğitimcilerin de uzman olması, çocuklarına uygun ders araçlarını hazırlamasını, ona göre eğitmesini istenmektedir.  

Bu okullarda bireysel ilgi daha kolay keşfedilebileceğinden çocuğun kendisi gibi olanlarla karşılaşma ihtimali de yükselecektir. Bu da çocukta kendini daha rahat hissetmesine sağlayacak duyguların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Okulların avantajı olabileceği gibi dezavantajları da mevcuttur. Bu okula giden öğrenciler, diğerlerine göre günlük hayatlarını karşılamak için başkalarına ihtiyaç duyduklarından, aileleri ya da öğretmenleri tarafından seviye olarak aşağıda görülürler. Çocuklar üzerindeki beklentinin düşük olması, onların normal ortamlara geçmesinde güçlük yaşamalarına, toplumla güçlü bir bağ kuramamalarına sebep olmaktadır. Sosyal ortama dâhil olamayan çocuk, bireysel hayatına odaklanamamakta, yaşıtlarından ziyade yetişkinlerle zaman geçirmeye meyilli olmaktadırlar. Tabii her kurum ve çocuk için bunu söylemek doğru olmayacaktır.

Bazı devlet okulların da özel öğrenciler için ayrı sınıflar açılmaktadır. Hâlbuki bu yanlış bir tutumdur. Çocukların yaşıtlarıyla uyum içinde yaşayabilmeleri için aynı ortamda olması, diğerleri arasından dışlanmaması gerekir.

OTİSTİK ÇOCUKTAKİ OLUMSUZ DAVRANIŞLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0