Özel Çocuklara Anlayışlı Bir Dost Olun

by Bebek Melekleri

Özel çocuklara sahip ailelerin, duruma adapte olma süreçleriyle ilgili bazı tavsiyelere göz atmaları faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Özel çocuklara bakarken nelerle karşılaşabilirsiniz?

İletişim kurmakta zorlanan bir çocuğun gereksinimleriyle, istekleriyle ilgilenmek, aile ortamında düzeni devam ettirmeye çalışmak biraz zorlayıcı olabilir. Aynı zamanda anne işe gitmek zorunda kalıyorsa, bebeğe veya çocuğa bakabilecek bir yakının veya bakıcının bulunması da sabır ve fedakârlık isteyen bir durumdur. Alışılmamış davranışlarla baş etme, tehlikeleri tanımayan çocuğu sürekli olarak kollama, bu arada kişisel ve ailenin diğer fertlerinin gereksinimlerini gidermeye çalışma, anne için yeterince yorucu ve stres vericidir. Fakat tüm bunları bir düzen içinde yürütmek elbette mümkündür.

Düşünün ki böyle zorlu bir süreçte, anne-babanın aile ve yakınlarından destek göremediği bazı durumlar da söz konusudur. Özellikle bu durumda engelli bir bebeği olan, bakıma tamamen muhtaç olan, birden fazla çocuğu olan, yalnız yaşayan anneler için durum daha da vahim ve yorucudur. Tabii ki durumu tersine çevirerek aynı şekilde yalnız yaşayan bir baba için de hayat hiç kolay olmayacaktır.

Özel çocuklara nasıl davranmalı?

Bu gibi durumlarda: Anne-babalar özellikle yakın çevresinden daha çok ilgi ve alaka beklerken, beklenenin tam tersi de davranış sergilerler. Arkadaş ve aile çevresinin eskisinden daha çok ilgisiz alakasız davranışları, sıkça görülen yanlış bir davranış biçimidir. Aslında bu gibi durumlarda herkesin toplumsal sorumluluğunun bilincinde olması gerekmektedir.

Anne ve babanın birbirine olan sabrı ve anlayışı eskisinden daha çok önem taşır. Artık çok özel bir çocukları vardır ve o ilgi ile sevgiye muhtaçtır. 

Desteğe ihtiyacınız olduğunda nerelere başvurabilirsiniz?

Aileler, kendilerini yetersiz gördükleri durumlarda, bir pedagoga veya aile danışmanına başvurmaları gerektiğinin bilincinde olmalılardır. Uzmanlardan mutlaka yardım veya destek almaları kendi iç huzurları ve aile yapısının bozulmaması açısından önem taşır.

Sosyal destek, sözel veya sözel olmayan bilgi ve tavsiyeler, yardımlar, sosyal ortamlar tarafından kişiye verilen duygusal destek ve davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Sosyal destek ailelerin kaygı düzeylerini azaltmakta, stresle başa çıkmalarında yardım etmektedir. Engelli çocuğu olan aileler en çok kendi ailelerinden, daha sonra da kendileriyle benzer durumları yaşayan ailelerden ve sağlık uzmanlarından destek almalıdırlar.

Çocukların öğünlerinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler