Aileler, Engelli Çocuklarına Nasıl Davranmalılar?

by Bebek Melekleri

Engelli bir bireyle yaşamak her şeyden önce durumu kabullenmekle başlar. Ortada kötü bir şey olmadığını bilmek, bu zorlu sürecin en değerli parçasıdır. Her şey aşılabilir, yeter ki gerekli bilgi ve cesaret olsun. Özel çocuk ve ailenin tutumu nasıl olmalıdır?

Aileler neden özel çocuk için kendini suçlu hisseder?

Aileler, çocuklarının engelli olduklarını öğrendiklerinde duygudan duyguya girebilirler. İnkâr, öfke, yas, umut, kabullenme, korku, suçluluk, kafa karışıklığı gibi duygular en sık görülenler duygu hâllerindendir. Aileleri çıkmaza sürükleyen duyguysa, belirsizliktir. İlerleyen yaşlarda çocuğunun ne yapacağı, ailenin başına bir şey gelirse çocuğa kimin bakacağı gibi cevabı belli olmayan sorular belirsizliğe örnek olarak gösterilebilir.

Çocuğun engeli, bazı ailelerde suçluluk duygusu yaratabilir. Özellikle anneler, gebelik süreçlerinde kendilerine iyi bakmadıklarını düşünerek kendilerini suçlayabilirler. Bazen “Bunlar doktorumun suçu!”, “Karımın ailesinde benzer sorunlar var.” şeklinde başkaları da suçlanabilir.

Çocuklarının engelli olduklarını kabul eden aileleri, kafa karışıklığı süreci de etkiler. Yaşadıkları durumu algılama süreci zorlu geçebilir. Tıbbi terimleri anlamlandıramama, doktorların önerilerini doğru şekilde kaydedememe, karmaşık duygular içine girme bu kafa karışıklığının en net görülen örneklerindendir.

Aileler bu dönemde yoğun olarak güçsüzlük hissi ve hayal kırıklığı yaşarlar. Çocuklarını dünyaya getirirken büyük beklenti içine giren aileler, bir engel durumuyla karşılaştıklarında bu hayallerinin gerçekleşemeyecek olmasına üzülürler. Kendilerini aciz hisseden aileler bu sefer değer yargılarını sorgulamaya, değiştirmeye girişirler.

Bazı ailelerde bu durum, çocuğu duygusal anlamda reddetme gibi daha sert bir şekilde yankı bulabilir. Yaşadığı hayal kırıklığı aileyi bazen “Keşke ölseydi…” şeklinde düşüncelere sürükleyebilir. Daha sonra bu düşüncesinden suçluluk duyan aile, olumsuzlukları bastırmaya çalışır.

Aileler engelli çocuklarına nasıl yaklaşmalıdırlar?

Ailelerin, çocuklarının engelli olduklarını öğrendiklerinde yapması gereken şeyler genellikle açıktır. Öncelikle bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Bu noktada çocuk doktoru, psikologu, nörologu, psikiyatrı ya da özel eğitim uzmanları ailelerin destekçisi olabilir. Her çocuğun durumu farklı olacağı için alınan bilgiler (önerdiği kitap, eğitim toplantıları vs.) profesyonellerden olursa daha sağlıklı bir sonuç alınacaktır. Şayet profesyonel kişiler dışında bir bilgi ediniliyorsa doktora başvurulmalıdır.

Ailelerin, benzer sorunlara sahip çocuğu olan ailelerle tanışması da yalnızlık duygusunu hafifleteceği için önemlidir. Ailelerin birbirini anlaması, birbirlerine birçok konuda destek olması rahatsız edici duygularla başa çıkabilmenin fırsatlarındandır. Bu süreçte ailelerin bireysel ihtiyaçlarını ertelememesi de önemlidir. Çünkü kendi fiziki ve ruhsal sağlığına dikkat edemeyen bireyler, çocuklarına da yardımcı olamayacaklardır.

AİLELERİN DAVRANIM BOZUKLUĞU GÖSTEREN ÇOCUKLARINA KARŞI GÖREVLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin