KENDİNE GÜVENİ AZ OLAN ÇOCUKLAR

Çocukların kendilerine olan güveninin az olmasının birden çok nedeni olabilir. Kendine güveni az olan çocuklarda görülebilecek bazı davranışların farkında olmak, çocuklara uygun şekillerde yaklaşabilmek için avantaj yaratacaktır. Çocuklarda öz güven çeşitli nedenlerle zedelenebilir.

KENDİNE GÜVENİ AZ OLAN ÇOCUKLAR

Çocuklarda neden öz güven az olabilir?

Kendilerini yaşıtlarıyla kıyaslayıp onlardan eksik olduğunu düşünen, sürekli kendini eleştiren ve kendini yetersiz hisseden çocukların kendilerine olan güvenleri az olabilir. Güvensizliğin sebebi, çocuğun zihinsel ve fiziksel yetersizliği olabileceği gibi ebeveynlerinin ve çevresindeki insanların çocuğa olan olumsuz tavırları olabilir.

Çocukların sık sık kardeşleriyle ya da yaşıtlarıyla kıyaslanması veya ebeveynlerinden baskı görmesi, çocuğun kendine olan güvenini zedeleyebilir. Ebeveynlerin çocuğa fazla koruyucu yaklaşımlarda bulunup onun her ihtiyaçlarını karşılamak için uğraşması, çocuğun bazı becerilerinin gelişmesinin önüne geçerek güvensizlik oluşmasına sebep olabilir.

Akademik başarısızlıkları nedeniyle anne-babaları, öğretmenleri, arkadaşları tarafından küçük görülen ve tembel olarak etiketlenen çocukların da kendine olan güvenlerinin gelişmesi zor olacaktır.

Çocuğun öz güvenini zedeleyen durumlar nelerdir?

Çocuğun kendine olan güveninin eksik olmasının nedenlerinden biri de annesinin ya da babasının öz güven eksikliği olabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı kendine olan güveni gelişmeyen ebeveynler, bunu çocuklarına yansıtabilir.

Çocukların kendilerine olan güvenlerinin az olması, onlarda çeşitli davranış bozukluklarına ve benlik saygılarının az olmasına yol açabilir. Çocukların öz güvenlerinin az olması onların sosyal ilişkilerde bulunmaktan kaçınmasına ve kendilerini soyutlamalarına neden olabilir. Öz güvensiz çocukların başkalarıyla tartışmaya girmekten kaçınma, sorulan sorulara kısa cevaplar verme ve kısık sesle konuşma gibi davranışlar sergilemeleri mümkündür.

Çocuklar kendilerine olan güvenlerinin eksikliğini, çeşitli etkinlikler yaparken ifade edebilir. Örneğin, resim çizerken kâğıdın hepsini kullanmamak, insan figürlerini fazla küçük veya el, kol gibi uzuvları olmadan çizmek gibi davranışlar çocukların kendilerine olan güveninin az olduğunun işareti olabilir. Öz güven eksikliği, çocuklarda fazla yemek yeme isteğine de sebep olabilir.

Çocukların sosyal ilişkilerde bulunduğu arkadaşlarının ya da kardeşlerinin kendisinden daha yetenekli ve üstün olduğunu düşünmesi de güvensizliğe yol açabilir. Böyle durumlarda çocuklarda saldırganlık, hırçınlık gibi davranışlar görülebilir. Çocuk saldırgan ve hırçın tavırlar sergileyerek kendine olan güvenini kazanmaya çalışıyor olabilir.

İNATÇI ÇOCUKLAR VE DİSİPLİN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0