Oyunlara Dâhil Olamamak

by Bebek Melekleri

Çocukların oynadıkları oyunlar eğlenceli ve keyifli zaman geçirmelerini sağlamanın yanında bedensel ve zihinsel olarak gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Bazı çocuklar oyunlara dâhil olma konusunda pek de iyi değildir. Bu durum ebeveynler tarafında sıklıkla göz ardı edilse de bir davranış bozukluğu söz konusu olabilir.

Oyunlara dahil olamayan çocuk için yapabilecekleriniz?

Çocuklar doğumdan itibaren gelişimlerinin her döneminde oyunla iç içedir. Bebeklik dönemlerinde oynanan oyunlar zihinsel ve dil gelişimini destekleyici nitelikteyken çocukluk dönemi oyunları daha çok bedensel gelişimi destekler. Çocuklar etraflarındaki her şeyi oyun olarak gördükleri için dünyayı anlamlandırmalarında oyunların rolü büyüktür.

Pek çok çocuk ilk yaşlarının ardından yavaş yavaş sosyalleşmeye başladıkları dönemlerde diğer çocuklarla oyunlar sayesinde etkileşime girer. Oyun çocuklar için sosyalleşmek için bir araçtır. Oyun sırasında nasıl davranacağına kafa yormak çocukta rol yapma yeteneğini ve empatiyi geliştirir. Ayrıca çocuklar kendilerini, yapabildiklerini oyunlar sayesinde keşfeder.

Bir çocuğun oyunlara katılmakta zorluklar yaşaması, oyun konusunda sıkıntılar yaşaması yetişkinler tarafından göz ardı edilse de önemli bir sorundur. Zihin, beden ve dil gelişimi için bu kadar önemli olan bir konuda yaşanan sıkıntı çocuğu tamamen etkileyeceği için önemlidir. Genellikle ilk çocukluk dönemlerinde paylaşma duygusu aşılanmayan çocuklar bencil oldukları için oyunlarda uyumsuz davranışlar sergileyebilir. Çocukların gelişim düzeyleri, yaşları aynı da olsa birbirlerinden farklı olduğu için algı düzeyleri denk olmadığında yine bir uyumsuzluk hâli gözlemlenebilir.

Çocukları, oyun kurarken özgür bırakmak ebeveynlerin özen göstermesi gereken bir konudur. Olası uyumsuzluklarda ebeveyn müdahalesi çocuğun problemleriyle tek başına mücadele etmesinin önüne geçer. Çocuk bu duruma alışırsa pek çok durumda aynı davranışı bekleyerek kendi sorunlarını kendisi çözmekten kaçınır.

Oyun kuramama, oyunlara dâhil olamama,  oyun içinde uyumsuzluk çocuklarda bir davranış bozukluğunun işaretçisi olduğu için anne ve babalar tarafından önemsenmelidir. Öz güven eksikliği gibi bir sorunun işareti olabileceği için oldukça özen gösterilmesi gereken bir konudur. Çocuğunuzda bu problemi gözlemliyorsanız oyun oynaması için kendini rahat hissedebileceği bir ortam oluşturun. Uyumlu olduğu arkadaşlarıyla sık sık bir araya gelmesini ve iletişiminin kuvvetlenmesini sağlayın. Çocuğunuza oynamaktan keyif alacağı oyuncaklar alın ve bunları arkadaşlarıyla paylaşmak konusunda teşvik edici olun. Çocuğunuzu bir takım sporu veya oyun grupları gibi aktivitelere dâhil etmeniz daha sosyal olmasına yardımcı olacaktır.

Uyku problemleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler