OYUNCAKLARIN EĞİTİM ÜZERİNDE ETKİSİ VE OYUN OYNARKEN KULLANILAN MALZEMELER

Çocuğunuz için oyun ne kadar önemliyse oyun malzemeleri de bir o kadar önem arz etmektedir. Bunların neler olduğunu bilmeniz bebeğinizi daha özgür bırakabilir ve gelişmesine katkı sağlayabilir. Oyuncakların çocuklar için büyük bir önemi vardır.

OYUNCAKLARIN EĞİTİM ÜZERİNDE ETKİSİ VE OYUN OYNARKEN KULLANILAN MALZEMELER

Oyuncakların önemi nedir?

Oyunlar, çocuğunuzun kişisel gelişimini tamamlamaya yardımcı olan faaliyetlerdir. Bu sebeple çocuğunuzun oyun oynamasına destek olmanız hatta oynadığı oyunları desteklemeniz bir gerekliliktir. Öncelikle oyuncağın ne demek olduğunu tanımlamak gerekmektedir. Oyuncaklar, çocuğunuzun doğuştan olan özelliklerini geliştiren ve böylece de büyük bir eğitimsel işlevi yerine getiren oyun malzemeleridir. Oyun malzemesi olarak, çocuğunuza zarar vermeyecek, hayal gücünü geliştirecek ve arttıracak birçok maddeyi sayabiliriz. Bunların arasında kil, su, kum ve çamur gibi doğal malzemeler bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal olmayan ama oynamasında sakıncalı bir duruma sebebiyet vermeyecek mandal, boş kibrit kutusu ve makara gibi eşyalar da oyuncak kapsamına sokulabilir.

Oyun malzemeleri kaç grupta incelenir ve türleri nelerdir?

Oyun malzemeler 5 farklı grupta incelenmiştir. Bunlardan birinci malzeme grubu, çocuğunuzun dünyayı tanımasına ve deneyim kazanmasına yardımcı olur. Bunun gerçekleşebilmesi için çocuğa istediği şeye ulaşabilme imkânı verilmelidir. Bu malzemelerin en önemlileri su, kum, toprak, çamur ve boyalardır. İkinci malzeme gurubu, çocuğun kendini yönetme arzusunu uyaran çamur, boya ve tebeşirlerdir. Üçüncü malzeme grubu, çocuğunuzun hayal gücünü ortaya çıkaran bebek, bebek elbiseleri ve hayvanlardır. Dördüncü malzeme grubu çocuğun yetişkin becerilerini kazanmasına yardımcı olan fırça, süpürge, küçük ev eşyası gibi model oyuncaklarıdır. Beşinci ve son malzeme grubu çocuğun bedensel ve zihinsel yeteneklerinin gelişmesine doğrudan yardımcı olan jimnastik aletleriyle, inşa oyuncaklarıdır.

Bazı uzmanlar ise çocukların yaş aralıklarına göre oyuncak ihtiyacının değiştiği görüşündedirler. 0-18 aylık çocuklar için parlak, renkli, yumuşak ve kırılmayan oyuncakların seçilmesine dikkat etmeniz gerektiği belirtilmektedir. 18. aydan sonra çocuklarda keşfetme ve icat yapma dönemleri başlar. Çocuklar bu yaşlarda yürümeye başladıkları için daha çok onlarla birlikte hareket edebilen, itilebilen ve çekilebilen oyuncak tercihlerinin doğru olacağı belirtilmektedir. Oyuncak bebek ve tren gibi tekerlekli oyuncaklar, çocuğunuzu düşünmeye itme ve toplumsal yaşamı sembolize etme açısından uyaran, okul öncesi dönemde önemli bir yer tutan, hayal gücünü geliştirici oyuncaklardan olduğu söylenmektedir. Kum ve su 2 yaşından sonra bütün yaşlar için temel malzemelerdir. Bu malzemelerin bebeğinizi hem fiziksel hem de düşünsel olarak geliştireceği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

OYUN HAKKINDA SAVUNULAN KURAMLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0