Oyuncakların Gelişime Etkisi

by Bebek Melekleri

Çocukların çeşitli oyuncaklar ile oynaması onların hayal güçlerini arttırarak fiziksel, zihinsel ve psikososyal gelişimlerine önemli katkılarda bulunur. Oyuncakların mutlaka satın alınması gerekmez, çocuğa zarar verecek ve çocuğu olumsuz etkileyecek nitelikte olmayan herhangi bir obje oyuncak olarak kullanılabilir. Oyuncakların çocuğun gelişimine olan etkileri nelerdir gelin bakalım.

Oyuncak ile oynamanın çocuğa nasıl bir fayda sağlar?

Çocukların oyun oynarken kullanacakları çeşitli oyuncaklar, onların hayal güçlerinin ve gelişimsel süreç içerisindeki birçok becerisinin gelişimine katkıda bulunacaktır. Oyuncaklar çeşitli yerlerden satın alınabileceği gibi, evde kullanılmayan karton kutular, gazete kâğıtları, geri dönüşüm malzemeleri ya da çocuğa zarar verme ihtimali olmayan çeşitli objeler oyuncak olarak kullanılabilir.

Oyuncakların çocuğun gelişimine olan etkileri nelerdir?

Oyuncak ile oynamak, çocukların çeşitli becerilerinin gelişimini sağlayarak onların bazı şeyler öğrenmelerine katkı sağlayabilir. Çocuğun oynayacağı oyuna uygun seçtiği oyuncak, çocukların kendi kendilerine karar vermelerini sağlayarak özellikle seçme, değerlendirme ve problem çözme becerilerinin gelişimine büyük katkılar sağlayabilir. Bunların dışında çeşitli oyuncaklar çocukların renk, şekil, boyut, harf ve rakam gibi bazı kavramları daha rahat öğrenmelerine katkı sağlayabilir. Oyuncaklar aracılığıyla çocukların içinde yaşadıkları çevreyle ve toplumla olan ilişkilerini anlaması ve bunları düzenlemesi de sağlanabilir.

Oyunların çocukların yaşına, çevrelerine, cinsiyetlerine ve kişisel özelliklerine göre değişiklik gösterebilmesi gibi çocukların oyuncak seçimi de cinsiyetlerine, yaşlarına, ilgi alanlarına, çevrelerine ve kişisel özelliklerine göre değişiklikler gösterebilir. Bütün yaşlarda ve gelişim düzeylerinde bulunan çocukların kendilerine uygun çeşitli oyuncaklar seçerek bunlarla oynayabileceğini söylemek mümkün olacaktır. Oyuncaklar da oyunlar gibi çocukların içinde bulundukları gelişim döneminde karşılanması gereken ihtiyaçlara paralellik gösterebilir.

Çocuklar evde bulunan çeşitli malzemeleri oyuncak olarak kullanabileceği gibi, su, kum, kil gibi doğal malzemeleri de oyuncak olarak kullanabilir. Bu tür doğal oyuncaklar, çocukların dokunma duyularının gelişimine katkı sağlayacağı için çocukların bu tür doğal malzemeleri oyuncak olarak kullanmaktan keyif alacağı söylenebilir.

Çocukların oyun oynarken kullandığı malzemeler, onların fiziksel gelişimlerine, kas gelişimlerine, duyularının gelişimine, hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlayacağından dolayı anne ve babaların, çocukların mümkün olduğunca farklı şeylerle oynamaları için imkân sağlamaları büyük katkılar sağlayacaktır. Anne ve babaların, çocukların gelişim düzeylerinde ihtiyaç duydukları şeyleri tespit edip çocuklara buna uygun oyuncak sağlamaları. Çocuklar için birçok avantajı beraberinde getirebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

oyuncakların-cocukların-gelisimine-olan-etkileri

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin