Oyuncak Alışverişi

Çocuklar için oyuncak seçimi yapmak keyifli olduğu kadar yorucu da olabilmektedir. Birçok çeşit arasından en faydalı oyuncağı seçmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Oyuncak Alışverişi

Çocuk için en faydalı oyuncaklar nelerdir?

Çocuklar için yapılan oyuncak alışverişi yetişkinlerin içindeki çocuğu ortaya çıkarabilir. Bu çocuk dışarı çıktığında ise hangi çocuk için alışveriş yapıldığını hatırlamak zor olabilir. Kendi çocuğunuz için uygun olan oyuncağı almak yerine içinizdeki çocuğun hoşuna giden oyuncağı alma eğilimi gösterebilirsiniz. Henüz beşikteki bebeğinize teferruatlı bir tren yolu seti, ilk sözcüklerini söylememiş olan çocuğunuza bilgisayarlı alfabe oyunu, yürümeye başlamamış olan çocuğunuza üç tekerlekli bisiklet alma isteği duymanız mümkündür. Zamanından önce alınan bu oyuncaklar yalnızca küçük sahibini ilgilendirmemekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun güvenliğini de tehdit edebilir. Çocuğunuzun gelişim açısından henüz hazır olmadığı oyuncakları almanız doğru olmayacaktır.

Sosyal yaşantının ve hediyeleşmenin her zaman büyük bütçeler gerektirmediğinin bilincine varmak faydalıdır. Bu bilinci, çocuklarınıza da aktarmaya çalışabilirsiniz. Karnınız açken ve sinirliyken alışveriş yapmamanız tavsiye edilmektedir. Bu durum sonradan pişman olacağınız, sağlıksız ürünler tüketmenize veya ihtiyacınız olmayan ürünler satın almanıza neden olabilir. Çocuklarınızla alışveriş yaparken de ihtiyaç odaklı düşünmek gereklidir. Gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almamanın pek yararı olmayacaktır. Bu tutumunuzu, çocuğunuza da aşılamanız gelecekte onun için yararlı durumlar oluşturacaktır. Çocuğunuzu parklara ve doğayla iç içe olan mekanlara götürmek alışveriş merkezlerine kıyasla daha faydalı olacaktır.

Oyuncak seçerken memnun etmeniz gereken çocuğunuzun kendisidir. Ancak çocuğunuzun isteklerinin yanında evde oynamaktan keyif aldığı oyuncaklara göre de tercihler yapabilirsiniz. En gösterişli oyuncaklar genellikle en kısa süre oynanıp bir kenara atılanlardır.

Diğer önemli nokta da çocuğunuzun oyunlarındaki yaratıcılığını bozmamanızdır. Çocuklar oyuncaklarıyla istedikleri şekilde oynayabilmelidirler, oyuncaklar bu şekilde oynanmak üzere tasarlanmış olmasa bile onların sınırsız hayal güçlerini kullanmalarına müsaade etmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0