OYUNLARDA DOĞAL MATERYALLERİ KULLANARAK YARATICI İFADEYİ DESTEKLEMEK

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve bu potansiyeli ifade etmeye ihtiyaç duyarlar. Çocukların gün içerisinde oynadıkları oyunlar, yaratıcı ifadelerini geliştirmeye yardımcı bir araca dönüştürülebilir. Bu oyunlarda doğal materyallerin kullanılması çocuğun yaratıcı düşünmesine faydalı olabilir. Oyun ve yaratıcılık arasında bir bağ vardır.

OYUNLARDA DOĞAL MATERYALLERİ KULLANARAK YARATICI İFADEYİ DESTEKLEMEK

Oyun ve yaratıcılık arasındaki bağ nedir?

Çocuklar için yaratıcılık doğal bir süreçtir ve yaratıcı olmak için ek bir çaba harcamazlar. Çocukların çevrelerini biz yetişkinlerden farklı algılayabilmesi onların yüksek yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Çocukların sahip olduğu bu potansiyelin kalıcı olabilmesi için kendilerini ifade edebilecek faaliyetlere ihtiyaçları vardır. Gün içerisinde vakit geçirmek için oynanan oyunlar, çocukların yaratıcı düşünebilmelerine destek olabilir.

Çocukların yaratıcı ifadelerini destekleyebilecek oyunlar üretmek, onların nesnelerin ve insanların birbirleri arasındaki ilişkileri çözmelerine ve bunlar arasında yeni bağlar kurabilmelerine yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite gerektiren oyunlar, yapı-inşa oyunları ve dramatik oyunlar bu konuda çocuklara yardımcı olabilir. Gün içerisinde oynanacak oyunlar sayesinde çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimine de katkı sağlanabilir.

Çocukların oyunlarda yeni şeyler üretmesi nasıl sağlanır?

Çocukların oyunlarda yeni şeyler üretebilmesi için çevrelerini tanımaya ve bunlar hakkında yeni deneyimler kazanmaya ihtiyacı vardır. Yüksek yaratıcılığa sahip olsalar da, çocuklar bilmedikleri şeyler hakkında yeni fikirler üretemezler. Bu nedenle farklı canlıları ve nesneleri tanımaları onlar için oldukça faydalıdır. Çocukların oyunlarda kullandığı nesneleri çeşitlendirerek yeni şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Açık havada yaptığınız geziler sırasında çocuğunuzla birlikte çeşitli materyaller toplayabilirsiniz. Ağaç dalları, yapraklar, çeşitli renk ve şekillerdeki taşlar bu konuda çocuğunuzun işine yarayabilir. Tatil sırasında plajda geçirdiğiniz bir günden, yanınıza bir miktar kum alabilirsiniz ya da bahçeli bir eviniz varsa bir köşesine kum havuzu kurabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kumu ıslatarak ondan çeşitli şekiller yapmayı öğrenebilir. Ayrıca sahilden çeşitli deniz canlılarına ait kabuklar da toplayabilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte topladığınız bu materyallerden kolaj çalışmaları yapabilir ya da dramatik oyunlar sırasında çocuğunuzun bu nesneleri kullanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz farklı nesneleri değişik şekillerde değerlendirmeyi öğrenerek, nesneler arasında yeni bağlar kurabilir. Toplayacağınız farklı malzemelerin ve yaptığınız gezilerin sayesinde çocuğunuz, hem yeni deneyimler kazanır hem de doğayı keşfetmiş olur.

OKURYAZARLIK VE YARATICI İFADE ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0