OYUN OYNAMANIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE ETKİSİ

Oyun oynamak, çocukların gelişimini birçok yönden olumlu olarak etkileyecektir. Anne ve babaların, çocukların rahatça oyun oynayabilmeleri için uygun ortamı sağlayabilmeleri ve onlara oyun oynamaları için zaman tanımaları, çocukların gelişimine katkı sağlayacaktır. Oyun oynamanın çocuklara faydası vardır.

OYUN OYNAMANIN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE ETKİSİ

Oyun oynamanın çocuklara faydası nedir?

Çocukların oyun oynarken hayal güçleri, fiziksel, zihinsel, duygusal gelişimleri önemli oranda ilerleyebilir. Bazı anne ve babalar, çocukların oyun oynarken hiçbir fayda görmediklerini ve oyun oynarken harcanan zamanın boşa geçtiğini düşünseler de oyun oynamanın çocuklar açısından karşılanması gereken önemli bir ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu sebepten anne ve babaların. Çocukların serbestçe oyun oynamaları için uygun ortam yaratmak ve çocuklara zaman vermek için çaba sarf etmelerinin gerekli olduğu söylenebilir. Çocukların biriken enerjilerini oyun oynarken uygun şekillerde boşaltma fırsatı bulmalarının da oyun oynamanın avantajlarından olduğu söylenebilir.

Oyun oynamak çocuklara nasıl bir fayda sağlar?

Oyun oynamak, çocukların günlük hayatta yaşadıkları bazı korkularının, endişelerinin, sıkıntılarının ifade edilmesi ve bunların bastırılması açısından da faydalı bir aktivitedir. Ayrıca çocuklar, oyun oynarken kazandıkları tecrübeler sayesinde bir şeyler öğrenip, günlük hayatlarında bazı alanlarda bu tecrübelerin faydasını görebilirler. Bu nedenle çocukların oyun oynarken hayata hazırlandıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Çocuklar, oyunlarında büyük ölçüde kişisel özelliklerini, duygu ve düşüncelerini yansıttığından dolayı çocuğun kendini tanıması ve ebeveynlerinin çocuğu daha iyi tanıması da bu oyunlar sayesinde daha da kolaylaşabilir.

Oyun oynamak, çocukların eğitimi için de kullanılabilecek önemli bir aktivitedir. Çocuklar oyun oynarken büyük ölçüde kendilerini ve çevrelerini yansıttığından dolayı, oyun sırasındaki kurgusal problemlerin çözüme kavuşturulması. Çocuğun gerçek hayatta da problem çözme becerisinin gelişmesine katkıda bulunabilir. Çocukların farklı objeler ya da oyuncaklarla, farklı ortamlarda oyun oynama imkânı bulması, onların daha çok şey öğrenmesine ve hayal güçlerinin daha fazla gelişmesine katkı sağlayabilir.

Çocukların sosyal ortamlarda, arkadaşlarıyla birlikte oynadıkları oyunlar, onlara toplum içinde yaşamayı, başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duymayı, iş birliği yapabilmeyi öğretebilir. Ayrıca çocuklar, doğru, yanlış, iyi, kötü gibi kavramları da oyun yoluyla daha kolay öğrenebilirler.

Çocukların kendi hayal dünyaları içinde, sınırları ve kuralları onların belirledikleri bir ortamda oyun oynamak için yeterince vakit bulmaları, onların birçok alanda gelişimlerine büyük katkılar sağlayacaktır.

DUYGUSAL GELİŞİMDE BABAYLA OLAN İLİŞKİNİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0