Oyun Oynamak Yetişkinlere Neden Zor Gelir?

Yetişkinler bazen yorgun oldukları, bazen istemedikleri için çocuklarıyla oyun oynamak istemeyebilirler. Hâlbuki ebeveyniyle oyun oynayan çocuğun her zaman öğreneceği bir şey vardır.

Oyun Oynamak Yetişkinlere Neden Zor Gelir?

Ebeveynler neden çocuklarıyla oyun oynama konusunda isteksizdirler?

Oyun plansız, içten gelerek ve oynayana zevk veriyorsa oynanır. Yetişkinler düşünce gücüyle hayal ederken, çocuklar nesneler üzerinden hayaller kurarlar. Çocuklar yeni fikirlere daha açık oldukları için, bir bez parçası anında pelerin ya da uçan halı olabilir. Çocukların beyni biçimlendirmeye müsaittir ama yetişkinler öğrenilmiş belirli kalıplarla nesnelere bakarlar. Bu yüzden oynamak yetişkinlere daha yapay gelir. Oyun gerçekten katılmak istenildiğinde oyun olur.

Ebeveynler her ne kadar oyunu yapay görseler de bu durum çocuğuyla oyun oynamasına engel olmamalıdır. Ebeveyn, çocuğun özellikle katılmasını istediği oyunlarda ona eşlik etmeye özen gösterebilir. Ayrıca ebeveynin oyuna katılması, çocukla arasındaki iletişimi güçlendirecektir. Bu sebeple oyun gibi ortak bir paydada buluşmak faydalı olabilir.

Çocuğun ebeveyniyle oynadığı oyun, güven duygusunun gelişmesine de katkı sağlayabilir. Çocuk oyunda çıkmaza girdiğinde ve ebeveynden destek istediğinde yardımcı olunması güven duygusunu arttırabilir. Aralarındaki ilişkinin sağlamlaşması, ebeveynin durumdan zevk almasına olanak sağlayabilir. Böylece zamanla ebeveynler oyun oynamaya alışır ve bu işi plansız, farkında olmadan yapabilir.

Çocuklar bedensel aktiviteleri yoğun olan oyunlarda, genelde babalarını tercih ederler. Hareketli, yuvarlanmalı, boğuşmalı hafif sert oyunlar çocuklar için heyecanlı olmanın yanında sınırları öğretirler. Hangi hareketlerin doğru, hangilerinin yanlış olduğunu yetişkinlerin tepkisiyle ölçebilirler. Anneler genelde daha sakin oyunları tercih etmektedirler. Çocuklar oyun oynarken müdahale etmekten kaçınırlar. Daha çok çocuklar oynarken desteğe ihtiyaç duyduklarında yardımcı olmayı tercih ederler.

Ebeveynin çocuğuyla oyun oynayarak rolünün dışına çıkması, çocukla farklı aktivitelere katılması ikisi arasındaki iletişimi güçlendirebilir. Aynı zamanda bu durum çocuğa güven duygusu kazandırabilir. Ebeveyn eğilimli olduğu oyunların dışına çıkarak çocuğunu şaşırtabilir. Bu çocuğa da ebeveyne de yararlı ve keyif verici olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0