Oyun Oynama Alışkanlıkları Edindirmek

Çocukların oyun oynaması için zamana, iletişim hâlinde olabileceği kişilere ve oyuncaklara ihtiyacı vardır.

Oyun Oynama Alışkanlıkları Edindirmek

Çocuklara oyun oynama alışkanlığı edindirmek önemli midir?

Çocuklar, diğer çocuklarla arkadaşlık kurmayı ve arkadaşlıklarını geliştirmeyi bilmezler. Sosyal becerileri zamanla ilerler.

Başlangıçta yalnız oynayan çocuk diğer çocukları izler. Daha sonra diğer çocuklarla oynamaya başlasalar bile iletişim hâlinde olmayabilirler. Örneğin halı desenlerinde araba süren çocuklar, birlikte oynuyor gibi gözükür ama hiç konuşmadan kendi arabalarını sürebilirler. Bir sonraki aşamada bu oyunlar, iletişim hâlinde oldukları oyunlara dönüşür ama yine kendi oyunlarını oynarlar. En son aşamada oyunlarında fikir alışverişi ve karşılıklı iletişim olur. Bu aşamadan sonra oyunun amacı, diğer çocuklarla iletişim hâlinde olmaktır. Oyunlarda hayal güçlerini kullanırlar ve oyun süreleri daha verimli hâle gelir. Bu dönemlerde ebeveyn, çocuğa yapacağı önerilerde ona yardımcı olabilir. Mesela tek başına top peşinde koşan bir çocuğu, topu arkadaşıyla birbirlerine atmaları konusunda yönlendirebilir.

Bir başka örnekse, ebeveyn elleriyle yüzünü kapatıp birden açarak çocuğa gülümser, ardından çocuk kahkaha atarsa bu bir oyun hâline gelebilir. Çocuk, oyuna kendisinin de yön verdiğini düşünerek bu tarz oyunları sevebilir. Sıralı gerçekleşme kavramını bu tarz oyunlarla geliştirebilir. Oyun oynarken kullanılan şarkılar da ritim duygusunu geliştirir. Ebeveynin çocukla oyun hâlinde olması çocuğun oyun alışkanlıkları kazanması için yardımcı olacaktır.

Çocukların oyun oynaması için gerekenler nedir?

Ebeveyn çocuğun oynaması için pahalı ve kuralları önceden belirlenmiş oyuncaklara yönelmektense basit ve çocuğun hayal gücünü geliştirecek oyuncaklara yönelmelidir. Çocukla geçirilecek kaliteli zamanı oyuncakların kalitesi değil, ebeveynle çocuğun iletişimin kalitesi belirler.

Ebeveynlerin çocukla oynadığı zamanı ciddiye alıp çocuğun keşiflerine ve başarılarına önem verdiğini çocuğa göstermesi önerilir. Gözlemler, çocuklarına cesaret veren ebeveynlerin çocuklarının daha başarılı olduğunu göstermiştir. Hedef odaklı değil, oyun zamanının kaliteli geçirilmesi önerilir. Oyun oynarken ebeveynlerin çocuklarını kısıtlamaması da önemlidir.

Ebeveynler çocuğa oyuncak alırken sadece kendi tercihleri ve zevkleri üzerinden alışveriş yaparlar. Ebeveynin, çocuğu alışveriş için yanında götürmesi dikkatini ne tarz oyuncakların çektiğini, hangi oyuncaklarla eğlendiğini gözlemleme şansı verir. Bu ileride nasıl oyuncaklar alabileceğiyle ilgili fikir verebilir.

Ebeveyn, çocukla zaman geçirirken oyunu başlatanın çocuğun olmasına izin verebilir. Bu çocuğun öz güven gelişimini de etkileyecektir. Ebeveyn, çocukla evin içinde saklambaç oynayabilir, beraber alışverişe çıkabilir. Yani çocuğu hayatının her alanına dâhil edebilir bir pozisyonda olmakta fayda vardır. Ebeveyn ve çocuk dünyası diye ayrım yapmaktansa ömür boyu paylaşılacak yaşamın temelleri çocukken oynanan oyunlarla atılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0