Oyun Niçin Önemlidir?

Çocukların eğlenmek, zaman geçirmek için başvurdukları oyun, onların aynı zamanda bedensel ve zihinsel gelişimlerine de katkı sağlar.

Oyun Niçin Önemlidir?

Psikologlara göre oyunlar ne ifade eder?

Psikologlar oyunu keyif veren, belli amaç taşımayan ve özellikle bir sonuca varmanın gerekli olmadığı bir aktivite olarak tanımlamaktadır. Oyun planlanmadan gelişir ve oyun oynama dürtüsü içten gelir. Çocuklar zamanlarını geçirmek için oyun oynamayı seçer ve genellikle ne oynayacaklarına da kendileri karar verir.

Oyunlar aktif eylemlerdir. Bir çocuğun oyun olarak seçeceği şeyler televizyon izlemek veya kitap okumak gibi pasif bir rol üstleneceği eylemler olmamalıdır.

Çocuklar neredeyse doğumundan itibaren sürekli bir oyun oynama hâlindedirler. Bir çocuk çıngırağını salladığında veya yere attığında, siz de o çıngırağı geri verdiğinizde oyun oynarken aynı zamanda yer çekimini, etki-tepki kanununu veya bir şeyleri sırayla yapmayı öğrenir. Böylelikle çocuk yaşadığı dünyayı keşfeder, karışındakiyle iletişim kurabilir.

Çocuklar için oyun oynamak neden önemlidir?

Oyun oynamak, çocukların bir şeyler öğrenmek için kullandıkları en aktif yöntemdir. Bu şekilde fiziksel, sosyal ve zihinsel becerilerini geliştirirler. Aynı zamanda oyun oynamak, bulundukları dünyaya uyum sağlamalarına da yardımcı olur. Bu nedenler ebeveynlerin çocuklarını oyuna teşvik edebilmesi önemlidir.

Dünya üzerinde en akıllı türler, oyun oynama eylemini gerçekleştiren türlerdir. Mesela kediler yavru oldukları dönemde birbirlerini yakalamaya, boğuşmaya düşkün olurken örümcekler oyun oynamaz. Kedilerin oyuna ayırdıkları süre büyüdüklerinde ihtiyaç duyacakları yetileri geliştirmelerine yardımcı olur.

Tıpkı kediler gibi çocuklar da zamanlarının büyük kısmını oyuna ayırırlar. Tabii çocukların oynadıkları oyunlar çok daha karmaşık ve çok daha fazla fonksiyona sahiptir. Bu da onların gözlem yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca çocuklar oyun oynarken kendilerine model aldıkları yetişkinleri taklit ederler. Dünya hakkında oyun aracılığıyla daha çok şey öğrenirler. Buna giyinmek, yemek yemek gibi yetiler de dâhildir.

Çocuklar gün içerisinde enerjilerini oyun aracılığıyla atarken eğlenirler. Hayal becerileri, kullandıkları kurgusal oyunlarda çocukların dil becerilerini ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler.

Oyun, çocukların dışa vurum yöntemlerinden biridir. Endişe, korku ve problemlerini oyun aracılığıyla gösterebilirler. Terapistler teşhis koymak ve karşılarına çıkan rahatsızlıkları tedavi etmek için oyun yoluna başvururlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0