Kültürün Oyuna Etkisi

by Bebek Melekleri

Çocuklar oyun oynamaya çok küçük yaştan itibaren başlarlar. Öyle ki bir yetişkin olana kadar neredeyse yaptıkları her şeyden bir oyun çıkarmaya çalışırlar. Oyun kültürü nedir gelin bakalım.

Oyun kültürü nedir?

Oyunun oluşumunda kültür, ilkim ve cinsiyet gibi faktörler önemlidir. Çocuğunuz yaşadığı kültür etkisinde kalarak çeşitli oyunlara yönelebilir. Kimi kültürden gelen çocuklar, oyunlarını bir önceki kuşaktan taklit ederek öğrenirler. Aralarında çok fazla yaş farkı olan iki farklı birey aynı oyunu oynamış olabilirler. Şiddet temelli bir kültür içerisinde yetişmiş olan çocuk, şiddete eğilimli oyunlar oynarken, huzur temelli bir kültürde yetişmiş diğer çocuk daha dingin oyunları tercih edecektir. Hiç tanımadığınız bir çocuğun ailesi ya da çevresi hakkındaki bilgiyi, sadece oynadığı oyunları gözetleyerek elde edebilirsiniz.

Çocuklar oyun türünü seçerken mevsimsel faktörlere de dikkat edecektir. Hava soğuksa koşuşturma içerikli oyun ve sporları tercih edecekken havanın sıcak olduğu durumdaysa daha sakin oyun ve sporlara yöneleceklerdir. Bunun sebebi ise soğuk havada enerji tüketerek ısınmaları kolaylaşacakken, sıcak havada ise enerji tüketip yorgunluktan kaçınmak isteyeceklerdir.

Kültürün oyuna olan etkisi nasıldır?

Çocuklarınız oyun seçerken cinsiyetleri genellikle belirleyici bir unsur olabiliyor. Erkek çocukları genellikle futbol, kovalamaca, saklambaç ve misket gibi oyunlara yönelirken kız çocukları ise ip atlama, istop, seksek ve yakar top gibi oyunlara yönelmişlerdir. Buna sebep olan olay ise tamamen içgüdüsel isteklerinin dışavurumudur.

KÜLTÜRÜN OKUMAYA ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

oyun-kulturu

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin