OTİZMİN TIBBİ BELİRTİLERİ

Otizmde tıbbi olarak değerlendirebilecek belirtiler genelde çocuğun motor becerilerinin gelişiminde ve öğrenmede zorluk çekilmesidir. Özellikle çocuklarda gözlemlenen tepkisizlik ya da anlık duygu gösterimleri tıbbi ilaç tedavisiyle dengelenmeye çalışılabilir. Otizmin belirtileri nedir gelin bakalım.

OTİZMİN TIBBİ BELİRTİLERİ

Otizmin belirtileri nedir?

Otizm çocuklar için ciddi bir sorun hâline gelebilir. Özellikle otizmle birlikte çocuğun zekâsında gözle görülür bir gerilik ya da sosyal olarak bir uyumsuzluk ortaya çıkabilir. Bunun engellenmesi için erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Erken tanı ile çocuğun otizm durumu büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Çocuk gündelik hayata ve eğitime alıştırılabilir. Erken tanı için ilk görev anne ve babalara düşmektedir. Çocuğun otizmli olup olmadığı davranışlarından anlaşılabilir. Otizm belirtileri giderek şiddetlenebilen bir rahatsızlıktır. Çocuğun davranışları anormallik gösteriyorsa anne-babalar çocuklarını tanı ve tedavi için doktora götürebilirler. Bu davranış hâlleri bazı genellemelerle uzman doktorlar tarafından ortaya konulmuştur. Çocuk eğer bu davranışları sergiliyorsa otizmli olma olasılığı vardır. Belirtiler nadiren 6 ay öncesinde görülür. Anne-babalar çocuğun 8 aylık olduğu dönemden sonra otizmi gözleyebilirler. 1 yıl sonrasında ise otizm daha gözle görülebilir bir hâl alabilir.

Otizm neden çocuklar için ciddi bir sorun olabilir?

Belirtiler içerisinde tıbbi olarak değerlendirebileceğimiz hareketler genelde çocuğun motor becerilerinin gelişiminde ve öğrenmekte zorluk çekmesinde gözlemlenebilir. Çocuklarda otizm en belirgin olarak davranışlarda gözlemlenir. Uzmanlar bu belirtileri jest, mimik ve hareketler üzerinden genellemişlerdir. Otizmli olan çocuklarda genelde gözlemlenen hareketlerden biri jest ve mimik eksikliğidir. Çocuk, iletişim kurmaya çalışırken çok az hareket kullanır. Örneğin, bir çocuk annesini anladığında başını sallayarak onaylama hareketi yapabilir. Otizmli çocuklarda ise bu tip hareketler gözlemlenmeyebilir. Otizmli çocuklarda gözlemlenen önemli jest ve mimik eksikliğinden biri de göz temasıdır. Otizmli çocuklar genellikle göz temasından kaçınabilirler. Kurdukları göz temasları ise oldukça kısa sürebilir. Buna karşın beklenmedik ve tutarsız hareketler sergiledikleri için bir anda gözlerini anne veya babalarına dikip hemen kaçırabilirler. Bunun yanı sıra otizmli çocuklarda gözle görünür bir biçimde içe kapanıklık vardır.

Çocuk etrafındaki kişi veya nesnelere ilgi duymayabilir. Bunun yanında çocuk komple bir ilgisizlik içine girmez, ilgi duyduğu şeyler ortaya çıkabilir. Fakat bunlar oldukça kısıtlı sayıdadır ve çocuk bunlarla sürekli ilgilenebilir. Örneğin, çocuk oyuncak arabalara ilgi duyabilir. Bu ilgisiyle beraber evdeki diğer eşyalara veya oyuncaklara herhangi bir ilgi göstermeyebilirler. Sürekli olarak oyuncak arabalarla ilgilenebilir. Bir başka belirti de olaylara karşı verdikleri tepkilerdir. Örneğin, etrafındaki kişiler bir olaya dikkat kesildiklerinde bu olay otistik çocuklarda bir dikkat oluşturmaz. Aynı şekilde bir olaya verilen doğal tepkiler otistik çocuklarda görülmeyebilir. Örneğin, ani bir araba kornası sesine diğer kişiler irkilerek tepki verirken otistik çocuklar hiçbir tepki vermeyebilir ya da farklı tepkiler verebilirler. Eğer bu belirtiler gözlemleniyorsa anne-babaların çocuklarını doktora götürmeleri gereklidir. 

OTİZMİN ORTAYA ÇIKIŞINDAKİ ÇEVRESEL ETKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0