OTİZM VE TANI SÜRECİ

Otizm tanısı süreci hayati öneme sahiptir. Eğer otizmli çocuk tanı ve tedavi sürecinden geçmezse rahatsızlığın derecesi olağan şekilde ağırlaşır. Anne ve babalar çocuklarında otizmi özellikle 1 ila 2 yaş aralığında gözlemleyebilirler.

OTİZM VE TANI SÜRECİ

Çocuklarda otizm ne zaman görülebilir?

Otizm çocukluk dönemlerinde belirtilerini göstermeye başlayan ve gelişen bir rahatsızlıktır. Genelde Otizmli çocuklar anne-baba tarafından ilk 2 yaş aralığında fark edilebilir. Fakat genellikle otizmin kalıtsal bir rahatsızlık olmasından dolayı çocukların daha ilk 3 aylık döneminde dahi oluşabilir. Bu dönemde çocuğun otistik olup olmadığını anlamak çok zordur. Çünkü hareketlerindeki olağan dışılık bu dönem gözlemlenemeyebilir. Bu dönem çocuğun aslında otizmden kaynaklanan hareketleri, örneğin değişik ses tonlarıyla konuşma ya da anne-baba ile fiziksel temastan hoşlanmama, bebeğin olağan davranışları olarak algılanabilir.

Çocukların otistik olup olmadıkları en belirgin şekilde davranışları ile anlaşılabilir. Otizm, beynin pek çok yönünü etkileyebilir ve eksiklikler ortaya çıkarabilir. Bu da çocuğun davranışlarını doğrudan etkiler. Çocuğun davranışları yaşı ilerlemeye başladığında anormallikler gösterebilir. Bu dönem ortaya çıkan olumsuzluklar, genelde çocuktan beklenen hareketleri sergilememesi şeklinde olabilir. Örneğin, çocuklarda konuşma ve kelime yoluyla iletişim kurma 1-2 yaş aralığında ortaya çıkabilir. Eğer çocuk bu yaş aralığı ve sonrasında basit şekilde olsa da konuşamıyorsa otizmli olma ihtimali vardır. Otizmde belirtiler ağır ve hafif olarak ortaya çıkabilir. Ağır otizm durumu genelde anne ve babalar tarafından hemen fark edilebilir. Hafif otizm durumunda ise anlaşılması daha zor olabilir. Otizmde erken tanı hayati öneme sahiptir. Eğer otizm ilk oluşmaya başladığı dönemlerde fark edilirse, bu çocuğa büyük getiriler sağlayabilir. Tedavi sürecinden sonra otistik çocuklar anormal hareketlerini azaltabilir, kendilerini geliştirebilir ve hatta örgün öğretime katılabilir.

Anne-babalar eğer çocuklarında otizm olduğundan şüphe duyuyorlarsa herhangi bir hastanenin çocuk nörolojisi veya nöroloji bölümlerine başvurabilirler. Böylece çocukta otizm olup olmadığı tespit edilebilir. Fakat bu tanıyı yapmak bazı durumlarda doktorlar için bile zor olabilir. Ağır otizm hemen fark edilebilir olmasına karşın hafif belirtili otizm oldukça zor anlaşılabilir. Örneğin, çocuk konuşabilir veya göz teması kurabilir fakat otizme sahiptir. Eğer çocukta işitme, görme, dikkat bozukluğu veya zekâ geriliği gibi yan sorunlar varsa bu çocuğun otizmli olup olmadığının anlaşılması zorlaşabilir. Otizmin tanısında doktorlar tarafından kullanılan en yaygın yöntemlerden biri CHAT(Checklist for Autism in Toddlers) isimli bir testtir. Bu test ile doktorlar çocuğun davranışlarını ve düşüncelerini sistematik bir şekilde inceleyerek otizm tanısı koyabilirler. CHAT testi genelde çocuğun 18 aylık olduğu dönem ve sonrası için geliştirilmiştir.

Otizm tanısı nasıl koyulur?

Otizmin tanısında ilk dönemler çok önemli olmasıyla birlikte tıbbi olarak kesin tanı 3 yaşından sonra konulur. Eğer 1 yaşından itibaren çocukta otizm olduğundan şüpheleniliyorsa çocuk gözetim altında tutulabilir ve düzenli kontroller sağlanabilir. 3 yaşından sonra ise çocuğun otizmli olup olmadığı kesin bir şekilde söylenebilir. Çocuğun eğitimi içinse kesin tanı yapılması beklenmemelidir. Otizmde çocuk öğrenmekte güçlük çekeceği için otistik olduğundan şüphelenilen çocuklarda erken eğitim başlatılabilir.

OTİZM VE SÖZLÜ İLETİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0