ÇOCUKLARA ÖRÜNTÜLÜ ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Şekilleri çizmeyi öğrenen çocuklar örüntülü nesneleri bir araya getirerek bir kompozisyon oluşturabilirler. Çocukların örüntülü şekillerden kompozisyon oluşturabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Örüntü nedir gelin bakalım.

ÇOCUKLARA ÖRÜNTÜLÜ ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklara örüntülü şekilleri nasıl öğretebiliriz?

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerin göremediği şekillerde algılayıp yorumlayabilirler. Çocukların bu özelliği onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Bu potansiyelin ortaya çıkabilmesi için çocukların çeşitli etkinliklerle kendilerini ifade etmeleri gerekir. Normal şartlarda çocuklar, kendilerini ifade edebilme için yetişkin desteğine ihtiyaç duymazlar. Fakat sahip oldukları potansiyelin doğru yönlendirilmesi gerekir. Bu konuda ebeveynlerin desteği devreye girebilir. Böylece çocuğun sahip olduğu potansiyel, bir beceriye dönüştürülebilir.

Sanatsal faaliyetler, çocukların kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmeleri için çok iyi bir araçtır. Sanatın herhangi bir dalı çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Sanatın dalları arasında en çok resim tercih edilir. Çünkü resmi uygulamak ve gereken araçlara ulaşmak sanatın diğer dallarına göre daha kolaydır. Ayrıca çocuklar kendilerini resmi kullanarak daha net bir şekilde ifade edebilirler.

Örüntü nedir?

Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. 3 yaş civarındaki çocuklar, daha önce yaptıkları karalamalarda tekrar eden şekilleri gözlemlerler. Daha sonra bu şekilleri kullanabilmek için o karalamaları taklit etmeye başlarlar. Fakat çocuklar bu şekillerin ne olduğunu ya da nasıl kullanacaklarını bilmezler. Rastgele şekiller çizerek bu şekilleri düzeltmeye çalışırlar. Doğa içerisinde tekrar eden şekillerle dolu nesneler bulunur. Bu tarz nesnelerin oluşturduğu görüntüye “örüntü” adı verilir. Örüntüler bir nesnenin devamlılığını ve sürekliliğini belirtir. Merdivenler, sıralı evler, bahçenize döşediğiniz parmaklı çitler örüntülü nesnelere örnek olarak gösterilebilir.

Çocuklar örüntülü nesneleri kâğıtlarına aktararak ilginç işler ortaya çıkarabilirler. Fakat çocukların örüntülü nesneleri resmedebilmesi zaman alır. Bu süre içerisinde çocuğunuzun konuşmalarına karşı gümüş bir zırh geçirebilirsiniz. Örüntüler sayesinde yapılan çizimler simetrik ya da asimetrik görünebilir. Çocuğunuzla birlikte çevrenizde keşfe çıkarak örüntülü nesne örnekleri bulmaya çalışabilirsiniz. Böylece çocuğunuz bu kavramı daha net bir şekilde kavrayabilir.

ÇOCUKLARA KÜTLE VE HACMİ ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0