EBEVEYNLERİN KÜÇÜK VE ORTANCA ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ

Anne ve babaların, kardeş ilişkilerinin mümkün olduğunca sağlıklı yürümesi için çaba sarf etmeleri gerektiği söylenebilir. Ailenin küçük ve ortanca çocuk neler hissedip düşünebileceği ve ebeveynlerin onlara nasıl davranabileceği hakkında bazı bilgilere sahip olmaları, kardeşler arasındaki ilişkinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.

EBEVEYNLERİN KÜÇÜK VE ORTANCA ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ

Ortanca Çocuk İle Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Büyük çocuklar gibi ailenin küçük ve ortanca çocukları da kendilerini bulundukları aile içi konumdan dolayı dezavantajlı görebilir ve bundan dolayı kardeşleriyle aralarında rekabet ve kıskançlık gibi durumlar görülebilir.

Küçük çocuklar, aileye en son katılan bireyler olduklarından dolayı anne ve babaların ilgisi bir süre küçük çocukların üzerinde daha fazla olabilir. Ayrıca bazı anne ve babalar en küçük çocuklarının yaşları büyüse de ağabeylerinden veya ablalarından daha fazla ilgiye muhtaç olduğunu düşünebilirler. Bu durum kimi zaman, en küçük çocukların bencilce tavırlar sergilemesine neden olabilir. Ayrıca anne ve babasının küçük çocuğa çok kontrolcü davranması, ağabey veya ablasının kendinden daha güçlü ve yetenekli olduğunu gören küçük çocukların kendisini yetersiz hissetmesine sebep olunabilir.

Ebeveynler çocuklarıyla arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasını nasıl sağlayabilir?

En küçük çocuklar, doğal olarak ağabeylerinden veya ablalarından fiziksel ve zihinsel olarak daha güçsüz olacaktır. Çocuğun bu güçsüzlüğü çok sık hissetmesi, en küçük çocukta hayal kırıklığı, saldırganlık gibi duygu ve davranışların oluşmasına neden olabilir. Çocukların, kendilerini büyük kardeşleriyle çok sık kıyaslaması ve güçsüz olduğunu düşünmesi çeşitli davranış bozukluklarına da sebep olabilir.

Üç çocuğu bulunan ailelerde ise ortanca çocuğun, hem küçük çocuğun hem de büyük çocuğun yaşadığı problemleri yaşayabilmesi mümkündür. Ortanca çocuklar, hem büyük kardeşleri ile kendilerini kıyaslayıp ondan daha güçsüz olduklarını görerek hem de küçük kardeşlerine ebeveynlerinin daha çok ilgi gösterdiğini ve onu daha çok sevdiklerini düşünerek bazı duygusal sıkıntılar ve kardeşleriyle olan ilişkilerinde problemler yaşayabilirler.

Ne büyük kardeşi gibi ne de küçük kardeşi gibi davranma şansı olmayan ortanca çocuklar, aile içindeki konumları hakkında bazı karmaşık düşünceler besleyebilir. Anne ve babaların, ortanca çocuklarına aile içinde ona uygun bazı görevler belirlemesi, onun da kendine uygun bazı işleri başarabildiğini görmesine sebep olarak ailede önemsenen bir birey olduğu hissettirilebilir.

Ebeveynler, bütün çocuklarına uygun davranışlar sergileyerek kardeşler arasındaki ve kendileri ile çocukları arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasını sağlayabilirler.

EBEVEYNLERİN BÜYÜK ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0