Organik Beslenme

Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için tüketilen besinlerin içeriğine daha çok önem gösterilmelidir. Alınan ürünlerin içeriğine dikkat edilmeli katkı maddeleri ve koruyuculara karşı seçici olmaya ve olabildiğince organik ürünlerin tercih edilmesine dikkat edilmeli.

Organik Beslenme

Organik ürünler nelerdir ve nasıl tüketilir?

Organik ürünler en doğal haliyle suni gübre, böcek ilacı, antibiyotik ve benzeri kimyasal katkı maddeleri kullanılmadan doğal ortamlarında üretilen ürünlerdir. Organik beslenme son yıllarda sanayileşmenin büyümesi ve gıda sanayinin insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesiyle oldukça yaygınlaşmıştır. Bununla ilgili olarak çeşitli illerde organik pazarlar kurulmakta, marketlerde organik ürünlerin kolay ulaşılabileceği özel alanlar oluşturulmakta ve internetten satışın genişletilmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Organik ürünler hakkında yapılan araştırmalarda içeriğinde hiçbir katkı maddesi olmayan besinlerin vitamin ve mineral içeriğinin de yüksek olduğunu sonucuna varılır. Yapılan incelemelerde organik olmayan besinlerin içerisindeki antibiyotik ve pestisit gibi çeşitli katkı maddelerinin bağışıklık ve bilişsel gelişimi olumsuz etkilediği de gözleniyor. Tarım uygulamalarında sıklıkla kullanılan kimyasal ajanlar, pestisitler hem toprağı kirletmekte hem de besinin güvenilirliğini azaltmaktadır. Son yıllarda oldukça sık karşılaşılan sağlık sorunları, kanser, kronik akciğer hastalıkları, beyin tümörleri, hiperaktivite, otizm gibi hastalıklar ve doğumsal anormallikler şüphesiz ki çevredeki toksinlere maruz kalınması sonucunda artmaktadır.

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için çevresel toksinlerle (meyve ve sebzelerden aldığımız tarım ilacı kalıntıları, hava kirliliği, su kirliliği…) karşı karşıya kalmayı mümkün olduğunca en aza indirmemiz gerekmektedir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu maddeler anne sütü ile bebeğe geçmektedir. O zaman sorunun en başına dönülmeli ve özellikle hamilelik, emziklilik dönemi ve büyümenin son derece hızlı olduğu yaşamın ilk 3 yılını ele alınmalı. Bu dönemde tüketilmesini önerilen organik tarım ürünleri sayesinde bebeklerin çevresel toksinlerle karşılaşmasını önemli ölçüde engellemiş olunur.

Geleneksel tarımda kullanılan kimyasal ajanların çoğu vücudumuzda yağ dokusunda depolanmaktadır. Özellikle anne karnındaki bebekte ve yaşamın ilk 3 yılında, yani büyümenin ve yağ hücrelerinin yapımının hızlı olduğu bu dönemde kimyasal ajanlara maruz kalma bebeğin ileri dönemdeki sağlığını ciddi şekilde etkileyecektir. Bu sebeple sağlık için kritik dönemler olan bu dönmelerde organik gıdaların tüketimi önerilir.

Gıda alışverişi yaparken neye dikkat edilmelidir?

Anneler özellikle yaşamın ilk 3 yılında bebeklerinin ve kendilerinin beslenmelerinde gıda alışverişlerinde özenli davranmalıdır. Meyve-sebze alırken mevsimine uygun, üzerinde organik olduğunu belli eden ibarelerin olduğu, zedelenmemiş besinler alınmalıdır. Yine aynı şekilde kuru baklagiller, süt, pekmez, bulgur, yumurta gibi besinleri seçerken de organik olanların seçilmesi bebeğin çevresel toksinlere maruz kalmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0