Öpmeye İtiraz Etmek ve Sarılmaya Karşı Koymak

Çocuğuna sevgisini belirtmek için ona sık sık temas etmeyi, öpmeyi her ebeveyn çok sever. Bu bir duygu aktarımıdır ve her koşulda verilmek istenir.

Öpmeye İtiraz Etmek ve Sarılmaya Karşı Koymak

Çocuk öpülmek ve sarılmak istemiyorsa ne yapmalıyız?

Ebeveyn yaklaşımlarında sevginin en yalın dili, evrensel olarak her zaman “Temas” ile anlatılır. Her çocuk sonsuz masum ve şirinliğe sahiptir. Bu durumdan yola çıkarak büyüme evresinde -özellikle 3-6 yaş arasında- yaptığı her şey çok güzel geleceği için, çevresindeki herkes tarafından öpülmek ya da dokunulmak ister. Eğer daha sıcak ve sevecen bir çocuğunuz varsa bu tür dokunuşlardan asla rahatsız olmaz. Öpmek ya da sarılmak istediğinizde sizi reddeden bir çocuğunuz varsa ona bu konuda baskı uygulamamanızda fayda vardır. Bu tür yaklaşımlara karşı verdiği tepki sizi sevmediği ya da istemediği anlamına gelmez. Sadece büyüdüğü için kendi kişisel alanını meydana getirip bedeni için kabul alanı oluşturmak ister. Elbette ona sevgiyi, bağlanmayı öğretmek ya da içinizden dolup taşan sevgiyi aktarmak isteyeceksinizdir. Hatta bu durum sizin çocuğunuzla bağ kurmak için sahip olduğunuz en saf duygudur.

Çocuğunuzu öpmek ya da sarılmak isterseniz bunu öncelikle onun iznini alarak ve onu zorlamadan yapmanız daha kabul görecektir. Çocuğunuza temas aşamalarını onunla küçük oyunlar oynayarak ve onu yorup sıkmadan ona aktarmanız sizi kabul etmesi için kolaylık sağlayacaktır. Bu davranışlarınız ona sizin küçük öpücüklerinizi ve sarılmalarınızı kabul ettirmek için bir fırsat yaratabilir. Çocuğunuz mizacı gereği çekingen bir çocuk ise sizinle temas etmeyi istiyor ancak buna cesaret edemiyor demektir. Bağ kurmak ve sevgi temasları ile ilgili adımları karşı taraftan bekleyen bu tip çocuklar için saçını okşayarak ya da saçından öperek onunla bağ kurmayı deneyebilirsiniz. Sarılmaktan utanan çocuğun zamanla size doğru adım attığını, sevgisini dile getirmek için sizi öpmek isteyeceğini siz de fark edeceksiniz. Her birey gibi büyüdükçe bu durumun aynı şeklini korumayacağını, kendi bedenini kabul eden çocuğun zamanla kişisel alan bilinciyle mesafe koyacağını da unutmayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0