12 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerin ilk konuşma girişimleri, duydukları sesleri taklit etmeye dayalıdır. 12. aydan sonra anlamlı birkaç kelimeyi kullanabilseler de çıkardıkları seslerin çoğu hâlen basit hecelemeler ve taklit seslerden oluşmaktadır. Diğer taraftan bebeklerin bilişsel yetenekleri de gelişmektedir. İlk kez 12. aydan sonra tamamen bilinçli ve zekâ göstergesi davranışlar görülebilir. 12 Aylık bebek dil gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

12 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeğin ilk konuşma girişimleri nasıl gelişir?

Bebekler hem kendi çıkardıkları hem de duydukları sesleri tekrarlarlar. Bu sesler genelde hece kalıpları şeklinde oluşmaktadır. Bu heceleri sıralayarak konuşmak için ilk adımı da atmış olurlar. Bu sesler zaman zaman anlamsız olmalarının yanında bebeğin kendi oluşturduğu bir dili konuşuyormuş gibi duyulmasına da neden olabilir. İlk anlamlı ses kalıpları ya da hecelemeler de belirli bir isteği ya da nesneyi belirtiyor olabilir. Bu sesleri çoğu zaman sadece anne ve baba anlayabilmektedir. Mesela “dudu” kalıbı su ver anlamına gelebilir. Tam manada konuşabilmenin öncesinde yaşanan evre, genellikle sözel olmayan ama sesli olarak iletişimin kurulduğu bir dönemdir. Sadece “ma” hecesi bile mama istiyorum demek olabilirken mamayı yere döktüm anlamına da gelebilir. “Sü” hecesi süt içmek istiyorum demek olabilirken, kelime zaman içinde “süt”e daha sonra da “Süt istiyorum.”a dönüşebilir. Bazı durumlardaysa bebekler, nesneleri farklı adlandırarak kullanırlar. Bir eylem ya da nesnenin adı, hem söyleyen hem de duyan kişi için aynı anlamı ifade ediyorsa artık kullanılan sesler nesnenin adı olur. Yani arabaya “düt”, ineklere “mö”, trenlere “çufçuf”, dışarı çıkmaya ise “atta” diyebilirler. Yetişkinlerin bu davranışa uymaları sonucunda bebekler nesnelerin ya da eylemlerin gerçek adlarını daha geç öğrenirler.

12 Aylık Bebek Dil Gelişimi Nasıl Olur?

Dil ve konuşmanın gelişmesi, çoğu zaman tüm bebeklerde aynı süreçlerden oluşmaktadır. Diğer yandan bu süreç öğrenmenin yoğunluğuna, çevreye, fiziksel ya da zihinsel yapısına ve gelişim hızına da bağlı olabilir. Konuşmaya hazırlık fizyolojik bir durumdur. Öncelikle motor gelişimlerinin yeterli düzeyde olmasının yanında ağız, dil ve gırtlak kaslarının da gelişmiş olması gereklidir. Bu şartlardan sonra konuşmaya zihinsel hazırlık başlamaktadır. Konuşmaya hazırlık evresi genelde 12. ile 18. aylar arasında oluşabilir. İlk gelişim dönemlerinde, kelime dağarcıklarına ayda sadece 1-2 yeni kelime girmesi normal bir durum olacaktır. Süreç yavaş bir öğrenme eğrisi çizerken zaman içinde bu eğri yükselebilir. Bu nedenle ebeveynlerin konuşma eğitimleri sırasında ısrarcı olmamalarının yanında sabırlı olmaları gerekmektedir.

9 AYLIK BEBEKLERDE DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0