Oluşabilecek Kafa Yaralanmaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuz düşmeye veya çarpmaya bağlı kafa yaralanmaları yaşayabilir. Böyle zamanlarda panik yapmadan çocuğunuza nasıl müdahale etmeniz gerektiğini bilmeniz yarar sağlayacaktır.

Oluşabilecek Kafa Yaralanmaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kafa yaralanmalarına nasıl müdahale ederiz?

Çocukların oyun oynarken, koşarken veya çeşitli aktiviteler gerçekleştirirken düşerek veya başka nedenlerle başını çarpması olağanüstü bir durum değildir ve sıklıkla görülecektir. Ancak bazen bu durumlar çeşitli kafa yaralanmalarına neden olabilir. Bu durumlarda çocuğunuz eğer kendi boyu kadar veya daha fazla yükseklikten düşüp kafa yaralanması yaşamışsa veya ağır bir cisim başına sertçe çarpmışsa yaralanmalar daha ciddi olabilir. Unutulmamalıdır ki kafanın yan tarafına isabet eden darbeler, çocuğun kafasının arkasına veya önüne gelen darbelerden daha ciddi problemler doğurabilir.

Her çocuk kafasını bir yerlere çarpacaktır. Genellikle çocuğun bir miktar ağlayıp sızlanmasının ardından geçecek problemler olsa da bazı darbeler kafa travması gibi ciddi problemlere yol açabilir. Kafasına sert ve şiddetli bir darbe alan çocuğun genellikle 6 saat süreyle takip altında tutulması ve gözlemlenmesi yararlı olacaktır. Kafaya gelen darbenin neden olabileceği sıkıntılar, üzerinden çok zaman geçmeden görülebilir veya bunların görülmesi birkaç günü bulabilir. Bundan dolayı, sert denebilecek bir kafa darbesi alan çocuğunuzu o anda iyi de görünse gözlemlemeye devam etmelisiniz. Eğer kafaya gelen darbenin neden olduğu yaralanmalardan sonra çocuğunuzda, bir saatten daha uzun süren ve vakit geçtikçe şiddetlenen, ağrı kesicilerle geçmeyen bir ağrı mevcutsa, çocuğunuzda 2 veya 3 saati aşan sersemlik hâli dışında bilinç kaybı gözleniyorsa, çocuğunuz kafasına aldığı darbenin ardından 1 veya 2 defadan daha fazla kustuysa, çocuğunuzun kulaklarından veya burnundan kan veya suya benzer bir sıvı aktıysa, kulak arkalarında veya gözlerinin çevresinde morluklar gözlendiyse, çocuğunuzda bir saatten daha uzun süren ve anormal olduğunu düşündüğünüz solukluk varsa, darbenin ardından çocuk nöbet geçirdiyse, aşırı huzursuzluk veya konuşmasında bozukluk varsa, çocuğun kafatasında çökme veya girinti gözlendiyse, yürümede güçlük çekiyor, normal zamanlarda yapabildiği basit şeyleri beceremiyor veya vücudunun herhangi bir yerini hareket ettiremiyorsa, göz bebeklerine ışık tutulduğunda göz bebekleri küçülmüyor, ışık çekildiğinde genişlemiyor veya göz bebeklerinde eşitsizlik gözleniyorsa veya çocuk zor uyandırılıyorsa hemen bir doktora haber vermek veya acil servisi aramak gerektiğini unutmamalısınız. Gelecek yardımı beklerken çocuğunuzun kafasını yana dönük olarak tutup onu sakince yatırın. Tehlikeli bir durum olma ihtimali düşükse veya çocuğun boynunda oluşabilecek bir yaralanmadan endişe duyuyorsanız çocuğu hareket ettirmemeniz gerekir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0