Olumsuzlukları Çocuklardan Gizlemek

Çocuklar etraflarında olan biteni sürekli gözlemler. Anne ve babalar çocuklarını korumak için pek çok durumu gizleme ve belli etmemeyi tercih etse de çocuklar genellikle bir olumsuzluk olduğunu hisseder. Olumsuz bir durumda her detayı çocuğa anlatmak mümkün olmasa da tamamen gizlemek doğru bir yaklaşım değildir.

Olumsuzlukları Çocuklardan Gizlemek

Olumsuz durumları çocuklardan gizlemeli miyiz?

Çocuklar anne ve babalarının sandığından daha iyi birer gözlemcidir. Ev içindeki en ufak huzursuzluğu sezerek kendilerince çözümler üretmeye veya bu durumdan kendilerini sorumlu tutmaya yatkındırlar. Siz belli etmekten kaçınsanız da evde bir problem olduğunu anlayacaklardır. Bu nedenle anne ve babaları olumsuz etkileyen, mutsuz ve huzursuz eden durumları çocuktan gizlemek için çabalamak yersizdir. Kimi anneler çocuklarının ağladığını görmemesi için büyük çaba harcar veya kimileri öfkesini, endişesini, korkusunu çocuğuna belli etmez. Bu durum çocuğun psikolojisini etkilememek açısından kısmen doğrudur. Ancak çocukları her olumsuzluktan korumak mümkün değildir. Ayrıca çocuğun olumsuzluklarla da karşılaşıp ileriki dönemlerde karşısına çıkacak sorunlarla nasıl baş edeceğini öğrenmesi gerekir.

Anne ve babalar çocuklarından yaşanan olumsuzlukları sakladıklarında çocuklar durumu kendilerine göre değerlendirir. Anlamlandıramadıkları huzursuzluk hâlinden kendilerince anlamlar çıkarırlar. Birçok çocuk anne ve babasını mutsuz eden durumu kestiremediği için kendisini sorumlu tutabilir. Küçük çocukların yanında anlamayacağı düşünerek ana hatlarıyla konuşulan konular da çocukların kendilerince yorumladıkları bir olaya inanmalarına neden olabilir.

Çocuğa neler olup bittiğini anlatmak doğru mu?

Çocuklar bir durumu sezdiğinde yapılması gereken en doğru şey aradaki güveni etkilememek için çocuğa açıklama yapmaktır. Kimi durumlar çocukların kaldıramayacağı kadar yıkıcı olabilir. Bu durumda çocuk fark etmeden konuya girilmemeli, açıklama yaparken de yalnızca durum genel hatlarıyla açıklanmalıdır. Çocuklara herhangi bir olumsuzluk anlatılırken genel hatlarıyla anlatıldıktan sonra çocuğun merak ettiği noktaları sorması beklenmelidir. Gereğinden fazla ve detaylı bir açıklama yapılırsa çocukların kafaları karışabilir, durumdan fazlasıyla etkilenebilirler.

Çocuklardan gizlenen olumsuzluklar ortaya çıktığında yıkıcı etkilere sebep olabilir. Örneğin, ebeveynlerinden birinin tedavisi olmayan bir hastalığı varsa bunu çocuktan son ana kadar saklamak yaşayacağı travmayı daha ciddi hâle getireceğinden gizlenmemelidir. Çocuklar yaşanan olumsuzluklara alışmak için her birey gibi zamana ihtiyaç duyar. Geçen zaman savunma mekanizması geliştirmede ve durumu değerlendirip içselleştirmede yardımcıdır.

Çocukları tüm olumsuzluklardan korumak mümkün değildir. Kaldı ki çocuklar sanıldığından daha güçlüdür, olumsuzluklara karşı anne ve babalarının beklediğinden daha olgun tepkiler verebilirler. Olgun tepkiler veremeyecek olsalar dahi olumsuzluklarla karşılaşmak savunma mekanizması geliştirmelerine yardımcı olur. Anne ve babalar aile içinde bir şeyleri gizlememeyi temel kural belirlemeli, çocuklarına da bu fikri benimsetmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0