Okuryazarlık ve Yaratıcı İfade

by Bebek Melekleri

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve bu potansiyeli doğru kullanmayı öğrenebilmek için kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade edebilmeleri gerekir. Çocuklar kendilerini birçok şekilde ifade edebilirler. Dil de yaratıcı ifadeyi kullanma biçimlerinden sadece bir tanesidir. Okuryazarlık nedir gelin bakalım.

Okuryazarlık nedir?

Çocuklar için yaratıcılık doğal bir süreçtir. Çocuklar yaratıcı olabilmek için ek bir çaba harcamaya gerek duymazlar. Ayrıca olayları, nesneleri, insanları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi biz yetişkinlerden çok daha farklı bir biçimde algılayıp yorumlayabilirler. Çocukların bu kabiliyetleri, onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Fakat bu potansiyelin ortaya çıkarılması ve kalıcı bir hâle getirilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuğun sahip olduğu potansiyel körelebilir.

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri için kendilerini ifade etmeleri gerekir. Bunun için birçok beceriyi yaratıcı ifade için kullanabilen çocukların potansiyellerinin doğru yönlendirilmesi gerekir. Çocukların kendilerini ifade ederken kullandıkları yollardan bir tanesi de dildir. Çocuklar dil öğrenmek için ders almaya gerek duymazlar. Doğdukları andan itibaren çevrelerindeki seslere kulak veren çocuklar, zamanla sesleri birbirinden ayırt ederek, kelimelerin anlamlarını çıkararak ve ses alıştırmaları yaparak dili anlamayı, konuşmayı öğrenirler. Çocuğun dil gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için çevresiyle sürekli etkileşim hâlinde olması gerekir. Çevresiyle iletişimi sınırlı çocukların kelime dağarcıkları da sınırlı olabilir.

Okur-Yazar olmak Neden dil öğrenmede önemlidir?

Dil öğrenmenin en önemli noktalarından biri de okuryazarlıktır. Çocuklar okuma-yazma eğitimine ilkokulda başlarlar. Fakat bazı çocuklar okula başlamadan da bunları öğrenebilirler. Okula başlamadan okuma-yazma öğrenen çocukların en önemli ortak özelliği çevreleriyle kurdukları sıkı iletişim ve okuma hevesidir. Çocuklar, kitaplarda yazılı olan harfleri merak ederek onları öğrenmeye başlarlar. Çocuklarının bu hevesini fark eden ebeveynlerin, harfleri çocuklarına tanıtmaları gerekebilir. Böylece çocuklar okumanın ilk adımını atmış olur. Yazı yazmak okumaya göre daha karmaşık bir iştir ve bunun okul öncesinde öğrenilmesi biraz zor olabilir. Çocuklar harfleri tanısalar bile bunları kâğıda dökmekte zorlanabilirler.

Okuryazarlığın birçok çeşidi vardır ve buna çoklu okuryazarlık denir. Erken yaşlarda başlayan bilgisayar kullanımı, medya araçlarının nasıl kullanılacağını bilmek, görsel nesneleri okuyabilmek çoklu okuryazarlık kavramına dâhil edilebilir. Okuryazarlık kavramını çeşitleri sayesinde çocuklar, kendilerini ifade edebilecekleri farklı alanlar bulabilirler.

MEDYA OKURYAZARLIĞININ YARATICI İFADE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

okuryazarlık-nedir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin