Okulda ve Evde Farklı Davranan Çocuklar

by Bebek Melekleri

Okulda ve evde farklı davranabilir çocuklar. Okuldayken gayet uyumlu ve sakin davranışlar sergileyen bazı çocuklar, eve döndüklerinde fazlaca hareketli olabilirler. Ayrıca ebeveynlerini çokça yoracak kadar yaramazlık yapıyor olabilir. Bu davranış değişikliklerin birçok sebebi olabileceği gibi çözüm yöntemleri de mevcuttur.

Evde son derece hareketli ve yaramaz olan çocuğunuzun öğretmenlerinden sakin ve uyumlu bir çocuk olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Bu, sıklıkla görülen ve şaşkınlık yaratacak düzeyde farklı bir durum değildir.

Okulda ve evde farklı davranmalarının sebebi nedir?

Okuldan eve döndüğünde hareketli ve söz dinlemeyen çocukların bu davranışı sergileme sebebi, ebeveynlerin çocuğu kontrol etme konusunda yetersiz olması değil birçok başka nedenden kaynaklı olabilir. İki buçuk yaş civarı dönemde bulunan çocuklar, evden okula, okuldan eve gibi mekân geçişleri sırasında zorluk yaşayabilirler ya da okulda disiplinli ve programlı bir ortamda bulunan çocuk eve döndüğünde hissettiği rahatlık ve boşluktan dolayı böyle davranıyor olabilir. Ayrıca gün içinde sürekli aktivite yaptığı ortamda bulunan çocuk, eve döndüğünde sıkılıp bu tür davranışlar sergiliyor olabilir. Bu durumun önüne geçmek için bazı yöntemler uygulayarak çocuğunuzu evde daha sakin zaman geçirmeye alıştırabilirsiniz.

Çocuğunuzu okuldan almak için gittiğinizde, okuldan hemen ayrılmak yerine çocuğunuzla okulda biraz vakit geçirebilirsiniz. Okulda gün içinde neler yaptığını anlatmasını, yaptığı resimleri veya başka şeyleri size göstermesini isteyebilir ve onu takdir ederek çocuğun ev ile okul arasında geçiş yaparken hissedeceği boşluğu bir miktar azaltabilirsiniz. Eve dönerken de, döndüğünüzde birlikte neler yapacağınızdan bahsedip onun evde kontrol edilmesi zor davranışlarını bir miktar dizginleyebilirsiniz.

Okulda sakin bir gün geçiren ve bütün enerjisini boşaltmak için eve dönmeyi bekleyen çocuğunuzla, eve dönerken çocuk parkı gibi bir yerde durabilirsiniz. Böylece durup onun enerjisini ev dışında atması için fırsat vererek evde daha sakin vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Eve dönmeden önce, çocuğunuzun eve döndüğünde neler yapacağını planlamanız da işe yarar bir yöntem olabilir. Kreşte veya anaokulunda gün içinde yaptıklarına benzer bir aktivite planını çocuğun evde olduğu zaman için de yaparsanız, çocuğun kendini boşlukta hissetmesinin ve serbest zamanda kontrolü zor davranışlarda bulunmasının önüne geçebilirsiniz. Evde çocuğunuzla beraber geçireceğiniz kitap okuma, müzik dinleme ve benzeri aktivite saatleri, onun tüm enerjisini serbestçe harcamasında ve sizin de eve döndüğünüzde daha rahat bir zaman geçirmenizde katkısı olacak bir durum oluşturabilir.

Küçük kardeşi bunaltmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler