OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SOSYAL GELİŞİM

4-5 yaş civarında bulunan çocukların yaşıtlarıyla sosyal ilişkiler kurmaya başlaması için uygun dönemde oldukları söylenebilir. Eğer bu dönemde bulunan çocukların sosyal ilişkiler kurabilecekleri bir ortam yoksa anne ve babaların bunu sağlamak için çaba sarf etmeleri faydalı olacaktır. Okul öncesi dönemde sosyal gelişim nasıl olur gelin bakalım.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SOSYAL GELİŞİM

Çocukların okul öncesi dönemde sosyal gelişim nasıl gelişir?

Okul öncesi dönemin ortalarında bulunan çocukların çeşitli sosyal çevrelere girip arkadaş edinmeye başlamaları, sosyal gelişimleri açısından büyük katkılar sağlayabilir. Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların, sosyal ilişkiler kurmaları için rahatlıkla uygun ortam bulacağı söylenebilir. Ancak bu dönemde herhangi bir okul öncesi eğitim kurumuna gitmeyen çocuklar yaşıtlarıyla tanışmak, arkadaş olmak için uygun sosyal ortam bulmakta zorluk çekebilirler. Çocuklar bu dönemde uygun sosyal ortamı bulamadıklarında ileride sosyal ilişkiler kurma konusunda sıkıntı çekebileceklerinden dolayı anne ve babaların çocuklarına bu konuda uygun ortam bulmak için çaba sarf etmelerinin önemli olduğu söylenebilir.

Özellikle herhangi bir okul öncesi eğitim kurumuna devam etmeyen ve akranlarıyla aynı ortamda bulunma fırsatı fazla olmayan çocukları çeşitlere gezilere çıkarmak. Parka götürmek ya da sık sık yaşına uygun aktivitelere katılımını sağlamak, sosyal ilişkiler kurabilmeleri için uygun ortamlarda bulunmalarını sağlayabilir.

Çocuklar ilk sosyal ilişkilerini kurarken anne ve babalarından küçük desteklere ihtiyaç duyabilirler. Çocuklar bir yaşıtıyla tanışıp arkadaş olduğunda onunla beraber bir şeyler yapması ya da yeni arkadaşını evine davet etmesi için teşvik etmek. Çocukların sosyal ilişkilerinin güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Çocukların bu dönemde edineceği arkadaşlar, sadece onların birlikte oyun oynamak için kurduğu arkadaşlık ilişkileri olmayacaktır. Çocuklar davranış, düşünce gibi yönlerden de arkadaşlarından etkileneceklerdir. Bunun sebebi, çocukların ilk defa, anne ve babası dışında farklı insanlarla sık sık vakit geçirmesi ve yeni fikirlere. Düşüncelere şahit olmasıdır denilebilir.

Bu dönemde bulunan çocukların çoğunluğunun sosyal ilişkilerde bazı davranışlar sergileyebileceği söylenebilir. Bu davranışların, arkadaşlarını mutlu etmek için çaba sarf etme, arkadaşı gibi olmak isteme. Kural ve sınırlara daha uygun hareket etme gibi özellikler olduğu söylenebilir. Ayrıca bu dönemde çocukların arkadaşlarıyla birlikte dans etmekten, şarkı söylemekten keyif alabileceği ve anne-babasından bağımsız hareket etme konusunda daha fazla istekli olacağı söylenebilir.

NET VE NET OLMAYAN SINIRLARIN FARKI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0