OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OKUMA-YAZMA EĞİTİMİ

Okul öncesi dönemde bulunan bazı çocuklar okuma-yazma öğrenmek için hazır bulunabilir. Çocukların bu dönemde okuma-yazma öğrenmeye hazır olduğunu belirten bazı davranışlarından söz edilebilir. Ancak bu dönemdeki her çocuğun okuma-yazma için hazır olmayacağını, bunun için acele etmemek gerektiğini anne-babalar unutmamalıdır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OKUMA-YAZMA EĞİTİMİ

Okul öncesi okuma yazma eğitimi önemli mi?

Bazı çocuklar okuma-yazma öğrenmek için okul öncesindeki dönemde bile hazır bulunabilirler. Anne ve babalar, çocukların okuma-yazma öğrenmek için hazır olup olmadığını onların bazı davranışlarını gözlemleyerek tespit edebilirler. Ancak anne ve babalar, bu dönemdeki çocuklara bu davranışları sergileseler bile okuma-yazma öğrenmeleri için ısrar etmemeleri gerektiğini unutmamalıdırlar.

Okul öncesindeki dönemde bulunan çocuklar, harfleri öğrenme konusunda yaşıtlarından daha meraklı, tek başlarına sık sık kitap ve dergi gibi materyallerle ilgili ya da kalemle bir şeyler çizme konusunda çok hevesli davranışlar sergiliyorlarsa büyük ihtimalle okuma-yazma konusunda bazı şeyler öğrenebilmek için hazır durumdadırlar. Ancak çocuklar bu davranışları sergileseler bile onların çok üstüne gitmemek gerektiği, okul çağına geldiklerinde okuma-yazma öğrenmeye daha hazır olacakları unutulmamalıdır.

Çocuğu okul öncesinde okuma yazma nasıl öğretilebilir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların okuma-yazma konusunda bir hevesi varsa onlara uygun şekilde bazı şeyler öğretilebilir. Okul öncesi dönemdeki çocuklara bu konuda bazı şeyler öğretirken onların yaşına uygun hareket edilmeli, öğretilen konu mutlaka eğlenceli hâle getirilmelidir. Çocuklara bu dönemde harfleri, sayıları, şekilleri öğretmek için çok fazla eğitim vermeye çalışılmadan onu merak ettiği şeyleri kendi başına öğrenmesi için teşvik etmek daha uygun bir davranış olacaktır. Okuma-yazma konusunda hevesli olan çocuklara, bol bol kitap okunarak fakat kelimeleri öğrenmeleri için baskı yapmadan, okuma-yazma öğrenme sürecine daha hazır hâle gelmelerine fayda sağlanabilir.

Okuma-yazma öğrenebilmek için erken olan dönemdeki bazı çocuklar, sergiledikleri davranışlarla okuma-yazma öğrenmek için hazır olduklarını ifade edebilirler. Ancak çoğu çocuğun bu dönemde, bu duruma hazır olmamasının ve çocuklara erkenden okuma-yazma öğrenmesi için ısrar edilmesinin sakıncalı olduğu bilinmelidir. Okuma-yazma öğrenme konusunda hevesli olan okul öncesi dönemdeki çocuklar, bu dönemde tam olarak okuma-yazma öğrenemeseler bile yapılan uygulamalarla, okuma-yazma öğrenmek için hazır hâle gelecek ve uygun dönemde bu beceriyi daha rahat kazanacaklardır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BULUNAN ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0