Okul Öncesi Eğitim Niçin Gerekli?

Çocukların iyi bir aile ortamında yaşamaları kadar sosyalleşmeleri de oldukça önemlidir. Okul öncesi eğitim, ailelerin karar vereceği bir konu olsa da çocuğun sosyal gelişimine olan faydası göz ardı edilmemelidir.

Okul Öncesi Eğitim Niçin Gerekli?

Okul öncesi eğitiminin amacı nedir?

Okul dönemi öncesindeki eğitimin temel amacı çocuğu zorunlu dönemdeki eğitime hazır hâle getirmektir. Bir çocuğun zorunlu okul döneminde sıkıntılar yaşamaması için belli başlı konularda belirli bir düzeye gelmiş olması beklenir. Okul öncesi eğitim çocukların bu standart düzeye ulaşabilmeleri için yararlıdır. Çoğu zaman aileler çocuklarını gerekli düzeye erişimlerinde desteklese de bazı noktalarda yetersiz kalabilirler. Uzman eğitimciler tarafından belirli standartlarda gerekli öğretilerin çocuğa aktarılması bu anlamda eksik noktaların kalmaması için ailelere yardımcı olabilir.  Her çocuk aynı şartlarda yetiştirilemediği için okul öncesi eğitim çocuklar için oldukça faydalıdır.

Bazı aileler çocuklarını zorunlu eğitimin gerektiği yaşa kadar okulla buluşturmak istemiyor olabilir. Bu gibi durumlarda ebeveynin çocukla sürekli olarak ilgilenmesi, çocuğun gelişimi ve eğitimi için olan gerekliliklerin tümünü biliyor olması gerekir. Genellikle ebeveynlerin her ikisinin de çalışması hâlinde okul tercih edilmiyorsa çocuğun bazı açılardan gelişmesi mümkün olmayabilir. Çünkü gün içinde bir süre anne ve baba bir süre de başka bir yetişkin tarafından bakılan çocuk tutarsız bir eğitim sürecine maruz kalabilir. Bakıcı veya bir aile büyüğü tarafından büyütülen çocuklar ailelerinden ziyade bu yetişkinlerle birlikte oldukları için geleneksel yöntemlere göre büyütülebilir. Geleneksel yöntemler çoğu açıdan faydalı olsa da çocuğun çağa uygun bilişsel yeteneklerinin gelişimi eksik kalabilir.

Çocukların sürekli olarak bir evin içinde yetişkinlerle birlikte olmalarındansa yaşıtlarıyla da bir arada olmaları daha faydalı olacaktır. Çocuklar bir arada oldukları zaman sosyal hayattaki davranışları, paylaşmayı, topluluğun içinde bir birey olmayı kavrayabilirler. Okul öncesi dönemde kazanılması gereken bu gibi özellikler bir ebeveyn gözetiminde, evde büyüyen bir çocukta eksik kalabilir. Zorunlu eğitimle birlikte aktarılan bilgileri öğrenmek de zorunlu kabul edilir. Okul öncesi eğitim oyunla ve eğlenceyle çocuğu bu öğrenme sürecine hazırlar.

Eğitimin temellerinin iyi atılması için aile içindeki eğitime ek olarak okul öncesi eğitime de önem vermek faydalı olacaktır. Okul öncesi eğitim süreci sosyal ve bilişsel becerilerin gelişimi için atılan ilk adım olarak değerlendirilebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0