Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir

Çocuk gelişiminde ailenin vereceği eğitim, okul öncesi dönemde çok önemlidir. Ailenin doğru davranışları, çocuk gelişiminde olumlu bir etki yaratacağı gibi ebeveynlerin çocuklarını okul öncesi eğitime yönlendirmeleri de buna katkı sağlayabilmektedir.

Okul Öncesi Eğitim Neden Gereklidir

Okul öncesi eğitiminin amacı nedir?

Anne-bebek ilişkisinin temelinde güven duygusu yatmaktadır. Bu duyguyu besleyen en önemli etken ise gelişim yıllarında annenin çocuğuna karşı olan görevlerini ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirmesidir. Onu beslemesi, ilgilenmesi, sevgisini göstermesi, dokunması, bakması çocuğun annesine olan güvenini oluşturur. Böylece çocukların ilk öğrendikleri duygu güven duygusu olur. Gelişim yıllarında sağlıklı bir güven ilişkisi kurulan çocuklarda öz güven de doğru oranda gelişmektedir. Öz güveni yüksek olan çocuklar, hayatlarının geri kalanında daha sağlıklı ve başarılı bireyler olabilirler.

Okul öncesi eğitimin amaçlarından birisi de çocukların kendi kişiliklerine karşı olumlu bir tavır geliştirmeleridir. Örgün eğitimden önce çocukların kendilerine ve yeteneklerine olan güvenlerinin gelişmesi öz güven duygusuna, öz güven duygusu da ilkokulda daha başarılı olmalarına sebep olabilmektedir. Anaokuluna giden bir çocuğun öğrenmeye olan zihinsel olgunluğa erişmesi sağlanabilir. Anaokulunda gerçekleştirilen faaliyetler daha çok simgesel olguların somuta indirgenmesidir. Renkler, boyalar yoluyla; şekil ve boyutsa çeşitli nesnelerle, oyunlarla çocuklara öğretilebilir.

Okul öncesi eğitim neden önemlidir?

Yapılan araştırmalara göre anaokulu veya okul öncesi bir kurumda eğitim gören çocukların, ilkokula başladıklarında kendilerine olan güvenlerinin diğer çocuklara göre daha fazla olduğu ve daha başarılı oldukları görülmektedir. Okul öncesi eğitim gören çocuklar daha uyumlu, girişken ve sosyal kişiliklere sahip olabilirler. Diğer önemli bir katkı ise etkin öğrenmeyi uygulamaya daha yatkın olabilmeleridir. Etkin öğrenme çocukların izleme ve dinlemekle yetinmeyip oluşturulan öğrenme sürecine etkin bir şekilde katılmaları anlamına gelir. Böyle bir durumda olan çocuklar ne yapacaklarına ve nasıl yapacaklarına daha hâkim olabilirler. En önemlisi ise çocukların kendi zaman ve enerjilerini etkin kullanmaları sağlanabilir. Amaç ve görevlerin kendilerine olan faydalarının farkında olabilirler. Aynı zamanda ortak bir düşünme sürecine girebilirler ve ortaklığa daha yatkın olabilirler.

İşte tüm bu nedenlerden ötürü çocukların okul öncesi eğitime yönlendirilmeleri faydalı bir davranış olabilir. Anne ve babanın çocuğundaki potansiyeli ortaya çıkarma yolunda yapabileceği en iyi seçenek de okul öncesi eğitim olabilmektedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0