OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DİSİPLİN EĞİTİMİ

Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiğinde, önceki dönemlere oranla daha asi, saldırgan, anne ve babalarının sözünü dinlememeye yönelik davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışların çocukların içinde bulundukları dönemde genellikle normal olduğu ve ilerleyen dönemlerde azalma göstereceği söylenebilir. Okul öncesi disiplin eğitimi neden önemlidir gelin bakalım.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DİSİPLİN EĞİTİMİ

Çocuklar asi ve saldırgan davranışlar sergiliyorsa ebeveynler ne yapmalıdır?

Çocuklar okul öncesi dönemin ortalarına geldiklerinde, anne ve babalarına karşı gelen saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bunun sebebinin genellikle duyguları üzerinde önceki dönemlere oranla daha fazla kontrol sahibi olan çocukların, anne ve babalarının bu davranışlara verdikleri tepkiyi ölçmek olduğu söylenebilir. Bu dönemdeki çocukların bu tür davranışlar sergilemeleri çoğu zaman bir problemin olduğuna işaret etmez ve ilerleyen zamanlarda azalma gösterebilir.

Anne ve babalar çocuklar asi, saldırgan davranışlar sergilediğinde onlara çok sert tepki vermeden, rahat davranarak bu davranışların tekrar edilmemesini sağlayabilirler. Çocuklar bu tür davranışlara anne ve babalarının sert karşılık vermesinden keyif alabileceğinden onlara kızıp bağırmak bu tür davranışların artmasına neden olabilir. Bahsedilen uygunsuz davranışlar büyük ihtimalle çocuklar okul çağına geldiğinde azalma gösterecektir.

Bazı anne ve babalar, çocuklar uygunsuz davranışlar sergilediklerinde onlara yaptırımda bulunmamanın, çocukların bu davranışını onayladıkları anlamına geldiğini düşünebilir. Ancak bu düşüncenin doğru olduğunu söylemek zor olacaktır. Çocuklar uygun olmayan davranışlar sergilediklerinde onlara sakince uyarılarda bulunmak, yaptığı davranışın yanlış olduğunu sakince belirtmek daha uygun bir davranış olacaktır. Böylelikle çocuklara hangi davranışların uygun hangilerinin uygun olmadığını, koyulan kural ve sınırlara uyması gerektiğini öğretmek mümkün olabilir. Anne ve babaların gösterdikleri davranışlarda tutarlı ve kararlı davranmaları da bu durumu kolaylaştırabilir.

Okul öncesi disiplin eğitimi neden önemlidir?

Çocuklara uygun bazı kural ve sınırlar belirlemek, onların disiplinli olmayı öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Çocuklar uygunsuz davranışlar sergilediklerinde, kuralları ihlal ettiklerinde onları cezalandırmak yerine iyi davranışlar sergilediklerinde onları övüp ödüllendirmek, çocukların kural ve sınırlara uymayı öğrenmesi için daha uygun bir davranış olabilir. Ancak çocuklar uygun olmayan davranışlar sergilediğinde bu duruma hemen müdahale etmek, çok fazla zaman geçmeden çocukları uyarmaya özen göstermek gerektiği unutulmamalıdır.

Okul öncesi dönemdeki çocukların daha disiplinli davranmalarını sağlamak için çocuklara uygunsuz davranışlar karşısında sert tepki vermemek, onlara uygun kural ve sınırlar belirlemek, sergilenen uygunsuz davranışların ardından bunların nedenini çocukla tartışmak, değerlendirmek gibi yöntemler uygulanabilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BAZI DUYGUSAL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0