Okul Korkusunu Yenmek

Çocuklarda okul korkusu pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Önemli olan sorunun kaynağını bulunup buna yönelik bir çözüm geliştirmektir. Ancak çözüm esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey çocuğun korkusunun üzerine giderek ısrarcı olmak yerine anlayışlı olmaktır.

Okul Korkusunu Yenmek

Okul fobisinin sonuçları nelerdir ve tedavisi nasıldır?

Aileler çocuklarında ortaya çıkan okul korkusuyla ilgili endişe duyarlar. Bu endişenin nedeni okul korkusunun yaşamın evrelerini ve alanlarını etkileyecek bir korku olmasıdır. Okul korkusu yalnızca eğitim alanındaki gelişimin değil, sosyal anlamda da gelişimin önünde bir engeldir. Bu nedenle çocuğun iyiliği için okul korkusunun çözümünde çaba sarf etmek gerekir. Aksi hâlde çözülmemiş bir korku problemi gittikçe düşen başarıyı ve çocuğun mutsuzluğunu beraberinde getirebilir. Okul fobisinin hızlıca çözülmesi çocuğun sosyal hayatında problemlerin yaşanmaması için önemlidir.

Okul korkusu yaşayan çocuklar genel olarak pek çok duruma karşı da hassastır. Okulda veya aile içinde yaşanan bir olumsuzluk çocuğu derinden etkileyerek korkusunun artmasına neden olabilir. Aileler okul korkusu olan çocuklarına karşı davranışlarında özenli olmalıdır. Bazı çocuklarda bu korkunun kaynağı anne ve babanın aşırı bağımlı tavırlarıdır. Bu gibi bir durumdan kaynaklı korkular gelişmişse aileler tavır ve davranışlarını değerlendirmelidir. Çocukları öz güvenlerini geliştirmeleri ve sorumluluk almaları için desteklemelidir. Bu durum çocuk için zaman alıcı olsa da okuldaki öğretmenleriyle birlikte kendini rahat ve güvende hissetmesi sağlanmaya çalışılabilir.

Çocuğun okul fobisini yenmeye çalışırken neye dikkat edilmelidir?

Çocuklar eğer ailelerinden uzak kalmamak için okula gitmekte direniyorsa ayrı kalma durumu kademeli olarak çocuğa kabul ettirilmelidir. Bir süre yakında kalarak çocukta güven duygusu oluşturmaya çalışılmalıdır. Okul harici ortamlarda da çocuğun bağımsız hareket etmesini desteklemek okul korkusu için faydalı olabilir. Bunun için çocuğun bir spor dalıyla ilgilenmesi sağlanabilir.

Okul korkusu ebeveynlerin ve öğretmenlerin hassas yaklaşımlarıyla hafifletilebilecek bir korku olsa da tamamen geçmeyebilir. Bir uzman tarafından tedavi edilmek bu korkunun yenilmesi için en etkili çözümdür. Okul korkusu bir çocuğun hayatının her evresini etkileyecek güçlü bir korku olduğundan görmezden gelmek, çocuğa karşı ısrarcı olmak veya zorla okula göndermeye çalışmak oldukça yanlıştır. Anne ve babaların çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemeden bir uzmandan yardım almaları yerinde bir davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0